1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Manitayı ayarlayabildin mi?'
'Manitayı ayarlayabildin mi?'

'Manitayı ayarlayabildin mi?'

"Şafak baskını!"

A+A-

'Panda çetesi'ne 400 polisle şafak baskını'


Şebekenin otomobilden bahsederken "Manita" veya "Eşek" şifrelerini kullandıkları ortaya çıktı.


İstanbul’da meydana gelen otomobil ve kamyon hırsızlıklarıyla ilgili Oto Hırsızlık Büro Amirliği Ekiplerince çalışma başlatıldı. Daha önceden benzer suçlardan çok sayıda sabıkası bulunan kişileri yakın takibe alan ekipler, organize bir şekilde otomobil ve kamyon hırsızlığı yapan bir çetenin varlığını tespit etti.


İki ayrı gruptan oluşan çete, 4 ay boyunca teknik ve fiziki takibe alındı. Takip sırasında zanlıların yaptığı kamyon hırsızlığı adım adım kamerayla izlendi. Çetenin otomobil ile kamyon hırsızlığı olmak üzere iki ayrı gruptan oluştuğu anlaşıldı. Şebekenin elebaşını Ahmet Öz'ün yaptığı kamyon grubunun başında ise Sabri Sereyim olduğu belirlendi.


ŞİFRELİ KONUŞMUŞLAR


Telefon dinlemeleri sırasında çete üyelerinin birbirleriyle konuşurken şifreli konuştukları ortaya çıktı.


Zanlıların otomobilden bahsederken “Manita" veya “Eşek" tabirlerini kullandıkları ve “Manitayı ayarlayabildin mi?", “Manitayı getirdin mi?" “Eşeğin gazı bitti yolda kaldı" şeklinde konuştukları tespit edildi. Dinlemelerde, çete üyelerinin liderleri Ahmet Öz’e “Panda Ahmet" lakabıyla seslendikleri ortaya çıktı.


400 POLİSLE ŞAFAK BASKINI


Şebeke üyelerinin kimlik ve adreslerinin belirlenmesinin ardından geçtiğimiz Cuma günü sabaha karşı İstanbul’un çeşitli ilçelerinde 36 ayrı adrese yönelik olarak özel harekatçıların da aralarında bulunduğu 400 polisle eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda, çete lideri Ahmet Öz ile kamyon grubunun başındaki Sabri Sereyim’in de aralarında bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Ekipler operasyondayken polis kamerası da kayıttaydı. Kaydedilen görüntülerde, özel harekatçılar kapıları kırarak içeri girerken görülüyor. Ardından evde yapılan aramalar ile gözaltına alınan kişiler de kameraya kaydediliyor. Zanlıların çaldıkları 12'si kamyon 20 araç ele geçirilerek sahiplerine teslim edildi. Ev otomobil ve üzerlerinde yapılan aramalarda 85 ham anahtar, daktilo bilgisayara, sahte kimlik ve belgeler ele geçirildi. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilerek sorgulamaları yapılan 19 kişinin çaldıkları otomobillerin motor ve şase numaralarını değiştirdikten sonra veya sahte belge düzenleyerek değerinin altında piyasaya sattıkları belirlendi. Çete üyelerinin çaldıkları 200 bin liralık kamyonu 6 bin liraya ya Türkiye içinde ya da Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan gibi ülkelere götürülerek satıldığı ortaya çıkarıldı. Çete üyelerinin tümünün daha önceden benzer suçlardan polise geliş kayıtları bulunurken Ahmet Öz’ün 26 defa, Sabri Sereyim’in ise 30 defa polis tarafından gözaltına alındıkları anlaşıldı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 19 kişi Bakırköy Adliyesi’ne sevk edildi.