1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mars’ta korkutan görüntü...
Mars’ta korkutan görüntü...

Mars’ta korkutan görüntü...

Mars'ta 3 metrelik dev yaratık...

A+A-

Mars keşif aracı Curiosity'nin çektiği görüntülerde, fareyi andıran şekil şaşkınlık yarattı. Uzmanlar "Şeklin 3 metrelik dev bir fare olma ihtimali de kimseyi şaşırtmamalı" dedi

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) Mars'taki keşif aracı Curiosty'nin çektiği yeni fotoğraflarda tıpkı bir fareye benzeyen ilginç bir görüntü tespit edildi. Fareye benzer şekil medyada büyük yankı uyandırdı. Görüntüdeki fareye benzer şekil, NASA'nın sitesinde Jason Hunter adındaki bir Youtube kullanıcısı tarafından fark edildi. Uzayda hayat olasılığı hakkında haberler yayımlayan UFO Sightings Daily isimli web sitesinin editörü Scott Waring ise fareye benzer şeklin 3 metre boyunda olabileceğini ileri sürdü.

MARS HAYAT DOLU BİR GEZEGEN

Bilim meraklısı birçok kişi, Mars'ta 3 metre boyunda bir fare olabileceği konusunda ikna olmazken, UFO araştırmacıları için bu çok normal bir durum. Zira birçok UFO araştırmacısı Mars'ın hayat dolu bir gezegen olduğunu kabul ediyor. Waring fareye benzer şeyin kaya olabileceğini, Curiosity tarafından henüz incelenmediğini ve incelenmiş olsa bile şeklin ne olduğunun halka büyük ihtimalle açıklanmayacağını savunuyor. Waring ayrıca Mars'ta dev bir fare olma ihtimalinin de kimseyi şaşırtmaması gerektiğini belirtiyor.

'SANRILARDAN KAYNAKLANIYOR'

Ancak NASA dile getirilen tüm bu iddiaları reddediyor. Benzetmelerin insan zihninin bir oyunu olduğunu söyleyen NASA yetkilileri tüm bu iddiaların sanrılardan kaynaklandığını savunuyor. Bilim insanları, insan beyninin bildiği şeylere benzer şekilleri tanımlama eğilimine sahip olduğunu ve bu nedenle bu tür benzetmelerin ardı arkasının kesilmediğini vurguluyor.


AYI, KUŞ DİNOZOR...

Mars'taki Gale Krateri çevresinde daha önce çekilen görüntülerde de ayıya benzer bir şekil tespit edilmişti. Waring ise ayının aslında melez bir tür kemirgen türü olabileceğini ileri sürmüştü. Daha önce de birçok bilim meraklısı Mars'a ait fotoğraflarda dinozor, kertenkele, fare ve kuş görüldüğünü ileri sürmüştü. Mars'ta ayrıca gizemli heykellerin de olduğu öne sürülen iddialar arasında yer alıyor.