1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Meclis Başkanı Çiçek CHP ve BDP’yi ziyaret etti
Meclis Başkanı Çiçek CHP ve BDP’yi ziyaret etti

Meclis Başkanı Çiçek CHP ve BDP’yi ziyaret etti

Meclis Başkanı Çiçek, yeni anayasa turunu Kılıçdaroğlu ve Demirtaş ile tamamladı...

A+A-

Yeni anayasa için tırlarını devam ettiren Meclis Başkanı Cemil Çiçek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmelerde bulundu. Bu dönemin aşılması gerektiğini ifade eden Çiçek iki partinin genel başkanlarıyla bir araya geldi.

Muhalefet 'süre kısıtlamasına' tepki gösterirken Çiçek, "Yeni anayasa toplumsal talep olmaktan çıktı yükümlülük haline geldi. Bu dönem başarmak zorundayız" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, tıkanma noktasına gelen Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarıyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bir araya geldi.

Çiçek'in, iki liderle görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmelere parti grup başkan vekilleri de katıldı.

Kılıçdaroğlu, tutuklu vekillerle ilgili partiler arasında imzalanan protokolü hatırlatarak ne yapılacağını sordu. Kılıçdaroğlu ayrıca, Başbakan Erdoğan'ın yeni anayasa çalışmaları ile ilgili süre bildiriminde bulunmasından yakındı.

Kılıçdaroğlu, Başkanlık sistemi önerisine tepki gösterirken yeni anayasa çalışmalarına destek verdi. "Türkiye'nin çağdaş uygarlık düzeyini yakalayabilmesi, bu ülkede hukukun üstünlüğünün egemen olması için şart” dedi.

Demirtaş da Kılıçdaroğlu gibi süre koşuluna tepki gösterdi. Çalışmaların ucunun açık olmasını istedi. Çiçek, muhalefetin taleplerine "Yeni Anayasa bu sorunların tümünü çözecektir" karşılığını verdi.

Tüm partiler ‘masadan kalkmama’ noktasında taahhütte bulundu. Çiçek, görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, Meclis'in tarihi sorumluluk taşıdığını vurguladı.

Çiçek, yeni anayasanın toplumsal talep olmaktan çıktığını belirterek "Bizim için yükümlülük haline geldi. Bu dönem başarmak mecburiyetindeyiz" dedi.

Çalışmaların dış dünyada da ilgiyle takip edildiğini belirten Çiçek bunun Türkiye'nin imajı açısından önemli olduğunu kaydetti. Çiçek, "Dört siyasi parti olarak geri dönülmez bir noktadayız. Yozgat'ta bir atasözü vardır. Ata binmek bir ayıp, inmek iki ayıptır. Bize de ayıp iş yapmak yakışmaz. Dolayısıyla bizim bu işi ne yapıp yapıp sonlandırmamız lazım" ifadelerini kullandı.