1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Meclis Genel Kurulu'nda gerginlik yaşandı
Meclis Genel Kurulu'nda gerginlik yaşandı

Meclis Genel Kurulu'nda gerginlik yaşandı

TBMM Genel Kurulu'nda vakıf üniversitelerinin kurulması konusu görüşülürken söz isteyen alan CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar’ın iddiaları bir anda gerginliğin yaşanmasına neden oldu.

A+A-

 CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, AK Parti'ye yönelik, 'Evetçiler size, anayasa sürecinde verdikleri destekten ötürü, 'Yetmez ama Allah belamı versin' diyorlarmış' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda 5 yeni vakıf üniversitenin kurulmasına ilişkin Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri devam ediyor.

Tasarı üzerinde söz alan CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "her kurumu ele geçirme hevesi ve tutkusu" sonucunda Türkiye'nin yangın yerine döndüğünü iddia etti. Baydar, AK Parti sıralarına yönelik, "Ustanızın peşinden giderek kendinizi de uçuruma sürüklemeyin. Bu ülkeyi kendi malı gibi gören bir kişi tarafından yönetilmektesiniz. Bir Başbakan mert ise sözünün eri ise ülkesini bırakıp kaçmaz, Fas Kralı görüşmeyince Cezayir'e gitmez. Bir Başbakan ülkesini seviyorsa vatandaşlarına kin duygusu aşılamaya çalışmaz, yabancı ve devlet başkanının karşısında ilkokul çocukları gibi şirinlik yapmaya çalışmaz. Bir haftadır devam eden olayların tek sorumlusu Recep Tayip Erdoğan'dır. Uluslararası kamuoyunda artık yeni bir soru gündeme gelmektedir: (Acaba hangisi önce gidecek: Esad mı Tayip mi?)" diye konuştu.

AK Parti milletvekilleri, Baydar'ın konuşmasına tepki gösterdi. AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Tek kelimeyle yazıklar olsun.Kinini, nefretini kusan bir edeple konuştun" dedi.

Aydın, şöyle devam etti:

"Bu milletin Başbakanı'na küfredercesine, hakaret edercesine konuştun. Hakaretle bir yere varılamayacağını bu millet size gösterdi. Diktatör arıyorsanız geçmişinize bakın. Bu ülkede asimilasyon politikası oldu. Herkesi tek tip yapmaya çalıştınız. İşte bu yüzden siz artık iktidar olamazsınız. Artık bu millet uyandı. Sizin iktidar olma şansınız yok. Milli iradeye güvenemiyorsunuz, başka başka yöntemlerle iktidara gelmeye çalışıyorsunuz. Milliyetçilik, millete hizmet etmekle olur. Millete saygılı olmakla olur.

Yanlış bilgilerle, Avrupa'da kendi sosyalist grubunuza bizi kötülemeye çalıştınız. Bu ülkenin anamuhalefet liderinin düştüğü duruma ben üzüldüm, siz üzülmediniz mi? Hakkari'de bayrak taşıyamayacaksınız, gelip burada bayrak edebiyatı yapacaksınız. Bu millet bunu yutmaz. CHP acziyet içerisinde, yaptığı tek şey hakaret etmek. Politika üretemez, siyaset yapamaz"

Yeniden söz alan Metin Baydar ise "Siz CHP Genel Başkanı'nı Sosyalist Grup'taki davranışı için eleştireceksiniz... Bütün meydanlarda Sayın Başbakan için birçok laf yazılıyor. Gidin görün. Biz de Başbakan için üzülüyoruz. Fas Kralı tarafından kabul edilmeyen Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı için üzülüyoruz" dedi.

Ahmet Aydın da "Sayın Başbakanımız dışarıdaki itibarı ortada. Eskiden dışarıda, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı ABD'de karşılandığında, iki büklüm Başbakan olurdu. Şimdiki fotoğraflara bakın, ayak ayak üstüne oturan ve yeri geldiğinde resti çeken bir Başbakan. Sizin Genel Başkanınız gibi oraya buraya gidip, yalan yanlış bilgilerle Türkiye'yi kötülemek değil. Siz zaten iktidar olamayacaksınız ve anamuhalefetten de düşeceksiniz. Bu millet onu da size gösterecek. Çünkü hiçbir konuda hiçbir politikanız yok" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, AK Parti sıralarına yönelik, "Fas Kralı'nın Başbakanınızı neden kabul etmediğini düyündünüz mü?" dedi. Tarhan, şöyle devam etti:

"Bir gecede Esad'ın adını bir harf değişikliği ile Esed'e dönüştürdünüz. Onu, dost kamplardayken düşman kamplara koymanın yolu bir harf değiştirmekmiş gibi geldi. Fas Kralı belki, 'Türkiye'nin evlerini, okullarını yıktınız. Ormanlarını söktünüz AVM yaptınız. İnsanlar o yüzden sokaklara düştüler' diye düşünmüştür. 'Evetçiler' bugün kendi kendilerine ne diyorlarmış biliyor musunuz? Size, anayasa sürecinde verdikleri destekten ve ülkeyi bu hale getirdiğinizden ötürü, 'Yetmez ama Allah belamı versin' diyorlarmış. Size destek verdikleri için. Bu ülkede direnişin sembolü ve mimarı Recep Tayyip Erdoğan'dır."

Ahmet Aydın ise her çıkan konuşmacının, Başbakan Erdoğan ile ilgili yalan yanlış, ilgisiz ilgil cümleler sarf ettiğini söyledi. Aydın, Fas Kralı'nın 6 aydır Fransa'da tedavi gördüğünü belirterek, "6 Aydır Fransa'da tedavi gören biriyle Fas'ta nasıl görüşecek?" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ise Fas Haber Ajansı'nın 4 Haziran 2013 tarihli haberinde, "Türk Hükümeti'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fas'a ilk yaptığı ziyaretten edindiği hatıralar iyi olmayacak. Kral ile görüşmesi gerçekleşmedi. Erdoğan Fas gezisini kısa kesip Cezayir'e döndü" ifadelerinin yer aldığını söyledi.