1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Meclis'te besmele tartışması
Meclis'te besmele tartışması

Meclis'te besmele tartışması

İşte detaylar...

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski şoförü, AK Partili İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, besmele çekerek konuşma yapınca tartışma çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, ""Bismillahirrahmanirrahim'e kurban olasınız. Siz bunu oy uğruna hatırlıyorsunuz. İhalelere girerken bunu siz niye hatırlamıyorsunuz?" diyerek tepki gösterdi.

 

AK Parti Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, 1 Kasım seçiminden önce besmele ile başlayan seçim şarkısının yasaklanması kararını anımsatarak, "Şimdi hem can çekişen bu yasakçı kafaya karşı bir duruşla ‘Bak ey köhnemiş zihniyet, bir daha böyle yanlış müdahalelere asla tevessül etme. Millet adına ensendeyiz' uyarısını yapmak için besmeleyle başlamak istiyorum" dedi.

 

Besmelenin ardından "Cenab-ı Hak milletimizi irili ufaklı ne kadar varsa görünür görünmez bütün şeytanların şerrinden korusun, muhafaza etsin" diyen Çamlı'nın eleştirilerine CHP Grup Başkanvekili Özgür şu yanıtı verdi:

 

"Konuşmasına besmeleyle başlamak istedi, besmeleyi 2 dakika 16 saniye sonra çekti. İnşallah, bu gece rüyasında başsız civcivler görmez. Besmeleyi yine siyasete alet etmiş oldu" dedi.

 

Çamlı'ya yanıt veren CHP Milletvekili Mahmut Tanal'ın tepkisiyle gerilim tırmandı. Tanal, "Besmeleye kurban olsun. Kuran'da sadece besmele yok ki. Kuran'da kul hakkı yememek, yetim hakkını yememek var. 17/25 Aralık'ta kul hakkı, yetim hakkını yiyenler kimlerdi? Devletin imkânlarıyla zenginleşenler kimlerdi?" dedi. Tanal'a "Zaman çağırıyor seni, zaman" diye bağıran AK Partililer CHP sıralarına yürüyünce Bahçekapılı oturumu kapattı. AK Parti sıralarından Tanal'a yönelik "Paralel dosyacısı" ve "Şerefsiz" ifadeleri duyuldu. Birbirleriyle itişen milletvekillerini parti yöneticileri durdurdu.