1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Meclis'ten 15 Temmuz kararı!
Meclis'ten 15 Temmuz kararı!

Meclis'ten 15 Temmuz kararı!

Meclis'ten 15 Temmuz kararı!

A+A-

Kazan ilçesinin isminin 'Kahramankazan' olarak değiştirilmesi ve 15 Temmuz'un resmi tatil ilan edilmesine ilişkin kanun teklifi kabul edildi.

 

Ankara'nın Kazan ilçesinin isminin 'Kahramankazan' olarak değiştirilmesini ve 15 Temmuz'un 'Demokrasi ve Milli Birlik Günü' adı altında resmi tatil ilan edilmesine ilişkin kanun teklifi kabul edildi.

 

Genel Kurulda, "Ankara İli Kazan İlçesinin Adının Kahramankazan Olarak Değiştirilmesine ve Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" görüşüldü.

 

AK PARTİ VE MHP'NİN ÖNERGESİ KABUL EDİLDİ

 

Tümü ve maddeleri üzerinde yapılan konuşmaların ardından teklif oybirliğiyle kabul edildi. Teklifin görüşülmesi sırasında AK Parti ve MHP'nin verdiği ortak önerge kabul edildi.

 

Buna göre, teklifle "Demokrasi ve Özgürlükler Günü" olarak tatil ilan edilmesi öngörülen 15 Temmuz günü, "Demokrasi ve Milli Birlik Günü" olarak tatil ilan edilecek.

 

'KAHRAMANKAZAN OLARAK' DEĞİŞTİRİLDİ

 

Kanuna göre, Ankara'nın Kazan ilçesinin adı da "Kahramankazan" olarak değişiyor. Ayrıca 15 Temmuz günü, "Demokrasi ve Milli Birlik Günü" olarak resmi tatil ilan ediliyor.

 

TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, TBMM Başkanlık Divanı olarak, teklifin Kazan halkına hayırlı olması dileğinde bulundu. Milletvekilleri ve salonda izleyici olarak bulunan Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve beraberindeki heyet, teklifin yasalaşmasını ayakta alkışladı.