1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Mekke’nin fethi böyle kutlandı
Mekke’nin fethi böyle kutlandı

Mekke’nin fethi böyle kutlandı

İşte detaylar…

A+A-

 Gümüşhane’de Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gümüşhane Şubesi tarafından Mekke’nin fethinin 1385.yılı nedeniyle program düzenlendi.

AGD tarafından ülke genelinde 600 noktada icra edilen program Gümüşhane’de Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilirken, Gümüşhaneliler programa yoğun ilgi gösterdi.

Programa Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan, Yurt-Kur İl Müdürü Mücahit Atalay, AK Parti İl Başkanı Celalettin Köse, SP İl Başkanı Akın Demir, AHD İl Başkanı Naci Şenel ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bazı vatandaşların ayakta izlemek zorunda kaldığı program İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Harun Kolaç’ın Kur’an tilavetinin ardından AGD Gümüşhane İl Başkanı Naci Şenel programın açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

‘Bir insanın kurtuluşuna vesile olmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir’ inancıyla çalışmalar yürüttüklerini belirten Şenel, AGD’nin ülke genelindeki duruşu, istikameti ve yaptığı faaliyetleriyle gençliğin birlik ve beraberliğinin, sevgi ve kardeşliğinin öncüsü olduğunu söyledi.

Mekke’nin fethinin çile, özlem ve sevda olduğunu dile getiren Şenel, “Mekke’nin fethi güven, sabır, zafer ve kurtuluştur. Mekke’nin fethi iman, ilim, itaat, teslimiyet, huzur ve sevinçtir” dedi.

Mekke’nin fethi sinevizyon gösteriminin ardından “Kır Çiçekleri” kreşi öğrencilerinin hazırladığı gösteriler sahnelendi. Minik öğrencilerin 571 ilahisi, Kabe tavafı ve ‘Peygamberi Görmek İçin’ adlı gösterileri salonda bulunanlar tarafından ayakta alkışlandı.

İsmail Aras’ın Kur’an tilaveti, Torul Merkez Camii imam hatibi Orhan Şahin’in ezgi ve marşlar seslendirmesinin ardından programa konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı-Eğitimci Hikmet Karaca konferansını gerçekleştirdi.

Konuşmasında Peygamber efendimizin hicretin ardından yaşadığı Kabe özleminden bahsettikten sonra Hudeybiye antlaşması hakkında katılımcılara bilgi aktaran Karaca, Mekke’nin fetih sürecini ve fethi anlattı.

Mekke’nin fethinin amaçlarından birisinin de bütün insanlığın önündeki engelleri kaldırmak olduğunun altını çizen Karaca, “Sevgili Peygamberimiz Mekke’ye hiçbir can kaybı olmadan, bir damla kan dökülmeden Mekke’ye ulaştı. İslam alemi olarak Rabbimize teslim olmaktan başka çaremiz yoktur” dedi.

Karaca’nın konuşmasının ardından AGD tarafından düzenlenen ‘Liseli Gençler Efendimizin İzinde Siyer-i Nebi’ yarışmasında bin 740 öğrenci arasından dereceye giren öğrencilerden Rukiye Doğan, Enes Güldal, Neslihan Yiğit, Zeynep Doğan, Fatmanur Mutlu ve birinci olan Merve Topuz’a ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.