1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Memiş'ten Çiftçilere Vergi İndirimi Sözü
Memiş'ten Çiftçilere Vergi İndirimi Sözü

Memiş'ten Çiftçilere Vergi İndirimi Sözü

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Trabzon 2. sıra milletvekili adayı Halil Memiş, köy ziyaretlerini ve toplantılarını sürdürüyor.

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Trabzon 2. sıra milletvekili adayı Halil Memiş, köy ziyaretlerini ve toplantılarını sürdürüyor.

Memiş, köy ziyaretlerinde MHP'nin "Seçmene 100 Söz" isimli seçim beyannamesinin çiftçilerle ilgili bölümü hakkında çiftçileri bilgilendirdi. Çiftçilerin desteklenmesi amacıyla mazot, gübre, ilaç, tohum fide gibi tarımsal girdilerden ÖTV ve KDV alınmayacağını belirten Memiş, "Organik tarım teşvik edilecek. Çiftçilere 12,5 milyar lira tarımsal destek yapılacak" dedi.

Gündüz esnaf ve halk gezilerini sürdüren Memiş, akşamları köydeki vatandaşlarla çay ocaklarında bir araya geliyor. Kendisinin de bir çiftçi çocuğu olduğunu, bu nedenle çiftçinin yaşam biçimini ve sorunlarını bildiğini dile getiren Memiş, çiftçilerin desteklenmesi amacıyla mazot, gübre, ilaç, tohum fide gibi tarımsal girdilerinden ÖTV ve KDV'nin kaldırılacağını, kamuya ait arazilerden kullanılabilir olanları, tarımsal üretim ve istihdam amaçlı olarak işsiz ve yoksul vatandaşlara tahsis edileceğini söyledi.

Et, süt ve fındıkta garanti fiyat uygulamasına geçileceğini kaydeden Memiş, "Hayvancılık desteği bu günkü düzeyinden iki katına çıkartılacaktır. Organik tarım teşvik edilecek. Çiftçilere 12,5 milyar lira tarımsal destek yapılacaktır. Üretim yapan çiftçilerin girdileri üzerindeki ÖTV ve KDV kademeli olarak yüzde 50 oranında düşürülecektir" diye konuştu.

Kendisine yöneltilen ithal hayvanlarla ilgili soruya yanıt veren Memiş, Türkiye'de ilk defa AK Parti iktidarında ithal kurban kestirerek tarihe geçtiğini söyledi. Memiş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye tarım ürünleri ve hayvancılık konusunda kendi ürettiği ile geçinen ülke durumundan, tarım ürünleri ve et ürünlerini ithal eder duruma gelmiştir. Biz üretimi esas alan 'üreten ekonomi' programı ile istihdam sağlayacağız. Çiftçiye ödenen tarımsal destekleri ilk yıl 2 katına çıkartıp 2 yıl bir kat daha artıracağız, tarımdaki vergileri kaldırıp ucuz girdi sağlayacağız bunların kaynaklarını programımızda hesaplanarak açıklandı.