1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Memur olmak isteyenler dikkat!
Memur olmak isteyenler dikkat!

Memur olmak isteyenler dikkat!

Memur olmak isteyenler dikkat!

A+A-

Bugüne kadar yapılan merkezi yerleştirmenin yerine sözlü sınav sistemi bütün kurumlara yayılacak. Sistem yasalaştıktan sonra kamuya alınacak bütün memurlar sözlü sınavdan geçirilecek. Soruşturması yapılmayan memur olamayacak

Sabah gazetesi yazarı Faruk Erdem bugün köşesinde FETÖ ile mücadele kapsamında kamuda yapılacak değişiklikleri kaleme aldı.

İşte Erdem'in o yazısı:

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında devlet personel rejiminde devrim gibi yenilikler devam ediyor. Edindiğimiz bilgilere göre, Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmen alımlarında uygulanan sözlü sınav sistemi artık bütün kamu kurumlarına yaygınlaştırılacak. İlk uygulama Sağlık Bakanlığı'nda 2017'den itibaren başlıyor.

ARŞİV VE GÜVENLİK TARAMASI

Kamuda ağırlıklı olarak sözleşmeli personel Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları'nda bulunuyor. Bu iki bakanlığa alınacak bütün sözleşmeli personel sözlü sınav ve mülakattan geçirildikten sonra göreve başlayacak. Buna ilave olarak güvenlik ve arşiv tahkîkatları da yapılacak. Söz konusu sistem sonrasında bütün kamu kurumlarında da uygulanacak. Böylece KPSS puanının yanısıra sözlü sınav da gerekecek. Sistem FETÖ mensuplarının kamuya sızmalarının önüne geçilmesini sağlayacak.

SORU ÇALARAK GİRDİLER

Halen yürürlükteki programa göre kamuda görev almak isteyen memur adayları B grubu kadrolar için Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) girdikten sonra ÖSYM tarafından ilan edilen kadro ve pozisyonlara başvuru yapıyor. Yüksek puan alanlar direkt olarak kamuda memur olabiliyor. Özellikle FETÖ bu şekilde elemanlarını kamuya sokabiliyordu. Soruları çalan teröristler bu şekilde yüksek puanlara ulaşabiliyordu. Sadece adli sicile bakıldığı için de örgüt elemanları ayırt edilemiyordu.

Sözlü sınavla beraber ÖSYM'nin merkezi yerleştirme sistemi de sona ermiş olacak. Bundan sonra memur olmak isteyenler sözlü ve mesleğine göre uygulamalı sınava girmek zorunda kalacak. Böylece merkezi yerleştirme yerine kurumsal alım uygulanacak. Kamuda ilk defa görev yapacaklar için bunun dışında güvenlik ve arşiv tahkîkatı da yapılacak. Güvenlik tahkîkatı neticelendirilmeden hiçbir aday kamuda memur olamayacak.

ÖSYM YAPIYOR

Merkezi yerleştirme sisteminde Devlet Personel Başkanlığı ülke genelindeki bütün kamu kurumlarından personel isteği toplayarak bir liste oluşturuyor. Listedeki kontenjanlara ÖSYM tarafından KPSS puan sıralamasına göre yerleştirme yapılıyor. Bu prosedür yılda iki kez (kasım-haziran) gerçekleştiriliyor. Merkezi yerleştirme ile kadrolu memur ile KİT sözleşmeli personel alınıyor. Öğretmen alımları gibi kurumsal alımlar bunun haricinde tutuluyor.