1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Merak edilen 3 soruya cevap
Merak edilen 3 soruya cevap

Merak edilen 3 soruya cevap

Başbakan Erdoğan, İspanyol mevkidaşı Mariano Rajoy’la yaptığı ortak basın toplantısında, Urla villaları, Sabah-atv havuzu ve Habertürk’e müdahaleyle ilgili sorulara cevap verdi.

A+A-

URLA VİLLALARI

Bu Urla ilgili olay bir defa şahsımla alakalı değil. Hukukta bir kaide vardır. Müddei iddiasını ispatla mükelleftir. O söylenen yer 35 yıl önce inşa edilmiş olan bir yerdir. Şahsımla zerre kadar alakası yok. Ben son 5 sene içerisinde senede 3 gün 5 gün gittiğim ailece görüştüğüm çok sevdiğim bir dostuma ait olan bir yerdir orası. Ve orası hazine arazisi değildir, onların kendi mülküdür. Oranın sahipleri oraya 35 yıldır sahiplerdir.

EVET ARADIM

Fas’tan arama noktasında evet aradım. Sadece hatırlatmayı yaptım. Hatırlatmayı yaptığım şahıslar da altyazı ile alakalı olarak bize yapılan hakaretlerle ilgili, yurtdışında olan bir başbakana karşı bu tür hakaretlerin yapıldığı bir konuşmayı kalkıp kendilerine söyledim. Kendileri de gerekli uygulamayı yaptılar.

NE HAVUZU YA?

Bir defa havuz diye bir ifade kullanıyorsunuz. Bunu ben de merak ettim, sordum. Bunu siz uyduruyorsunuz. Ne havuzu ya? Şu anda burayla ilgili bu adımı atan firma sıradan bir firma değil. Bu ortağı olduğu firmada hisselerini kalkıp kendi amcasına devrediyor satıyor. Bunun yanında 3 havalimanı ile alakalı oradaki hisselerini de bu havuza girenler diye ki onlar havuza girip ıslananlardan değil onu da bilin, oraya da hisselerini satmak suretiyle medya dünyasına giriyor. Atılan adım budur.

CHP VE MHP'YE YÜKLENDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında HSYK ve internetle ilgili düzenlemelerde destek vermeyen CHP ve MHP’ye yüklendi. Erdoğan, “Paralel yapıyı, bu dinlemeleri çökertmeye yöneliktir neden yanında durmuyorsunuz. Neden uzakta duruyorsunuz? Sizi kimin, neyle tehdit ettiğini açıklayın” dedi. Erdoğan, internet düzenlemesiyle siyasetin üzerindeki ahlaksız bir tehdidi ortadan kaldırdıklarını, kasetlerle siyasetin dizayn edilmesinin önüne geçtiklerini savundu.

GİZLİ KAYITLAR ESİR ALDI

Bu süreçte CHP ve MHP’nin iradesine ipotek konulduğunu savunan Erdoğan, şöyle konuştu: “Gizli görüntü, ses kayıtları CHP’yi de MHP’yi de esir almıştır. CHP’nin gizli görüntü kayıtları ile nasıl şekillendiğini Baykal’ın nasıl gönderildiğini tüm millet gördü. Bu oyunun arkasında da paralel yapı vardı. İşte o şekillenme CHP’de aday belirleme sürecinde kendisini çok net biçimde hissettiriyor. Yolsuzluktan ihraç ettiklerini aday yapıyorlar. Paralel yapının yedeğinde uçuruma ilerliyorlar.”

CHP, MHP ve TÜSİAD’ı paralel yapının arkasında durmakla suçlayan Erdoğan, “Her meselede konuşan malum o bir işveren örgütü var ya bu meselede ağzını bile açmadı. Çünkü onların da CD’leri var, kasetleri var ellerinde” iddiasında bulundu. Paralel yapıyla ilgili soruşturma yapıldığını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

YARGIDA HAZIRLIK VAR

“17 Aralık darbe girişimiyle birlikte şu anda bu meselenin üzerine tek başına biz gidiyoruz. Şu anda yargıda ilgili hazırlıklar yapılıyor.” Todays Zaman Muhabiri Mahir Zeynalov’un attığı tweet yüzünden sınır dışı edilmediğini, basın kartının uzatılmaması üzerine gönderildiğini söyledi.

BUGÜN GAZETESİ