1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması
Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması

Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması

İşte detaylar...

A+A-

 Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Başçı, ocak ayında enflasyonun artış göstereceğini ancak çift haneye çıkma ihtimalinin düşük olduğuna işaret etti. MB Başkanı, "Gıda fiyatları artış varsayımımızı yüzde 8'den yüzde 9'a çıkardık" dedi. Başçı, faiz politikasına yönelik de önemli bir açıklama yaptı ve "Tek faize henüz geçemeyiz" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, "Tek faize geçebilir miyiz, sorunun cevabı 'henüz değil'" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı 'Enflasyon Raporu' ile ilgili bir sunum yapıyor.

Şu anda günlük likidite politikası ile ayarlama yapmanın daha avantajlı olduğunu belirterek, "Diğer araçların etkilerini gösterdikçe küresel şokların etkilerini yönetebildiğimiz görüldükçe tekrar değerlendirebiliriz" diye konuştu. 

Finansal istikrar boyutunda atılan adımların sonuç verdiğini de belirten Erdem Başçı, bankaların uzun vadeli borçlanmasının başladığını iletti.

KREDİLERDE ENFLASYON RİSKİ YOK

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı “Kredi büyüme seviyesi makul devam edecek. Krediler tarafında enflasyona yukarı yönlü bir risk görmüyoruz.” dedi.

HÜKÜMETE MEKTUP

Başçı, Enflasyon Raporu-I 2016 tanıtım toplantısında hükümete 26 Ocak itibari ile açık mektup göndereceklerini de vurguladı ve şunları ifade etti:

“Mektubu iletilmesinin ardından internet ortamımızda da paylaşacağız. Mektupta hükümete kolektif çaba gerekliliğine yönelik ilave hatırlatma var. Hükümet bunun bilincinde.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplandı. Malum gıda enflasyonu manşet enflasyonu geçiyor. Gıda Komitesi EKK’ya rapor sundu. Çalışmaları sundu. Orada kuvvetli bir irade var. Enflasyona ciddi etki yapan iki kalem var, kırmızı et ki, bu en ağır şekilde korunan gruptur. Orada tedbirlerin süratle alınması, fiyat istikrarının temini konusunda irade kondu. İkinci konu da ekmek fiyatları idi. Burada maliyet ve yeni fiyatlar ele alındı. Orada kuvvetli irade söz konusu. Bu memnun edici. “

EN BÜYÜK NEDEN GIDA FİYATLARI

Başçı, enflasyon hedeflemesinde sapmanın en büyük nedeninin gıda fiyatları olduğunu dile getirdi.