1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mersin'de Türk Bayraklı HDP kutlaması!
Mersin'de Türk Bayraklı HDP kutlaması!

Mersin'de Türk Bayraklı HDP kutlaması!

Mersin'de HDP'nin barajı aşmasının sevincini binlerce partili kutladı. Türk Bayrağı, parti bayrağı, Terör Örgütü PKK bayrağı ve Terör Örgütü PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın resminin taraf yana sallanması dikkat çekti.

A+A-

Merkez Akdeniz İlçesi'ne bağlı Şevket Sümer Mahallesi'nde bulunan Barış Parkı yanında toplanan yaklaşık 5 bin şahıs, canlı müzik eşliğinde halay çekerek seçim zaferini kutladı. Kutlama alanında, Türk Bayrağı, Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu bayrak, ve Terör Örgütü PKK bayrağı taraf yana geldi. Halkların Demokratik Partisi HDP'li vatandaşlar, canlı müzik eşliğinde halay çekip, Terör Örgütü PKK lehine sloganlar attı. Bazı partililer havai fişek ve meşale kullanarak kutlamaları renklendirirken, bazı partililer de uyarılara karşın av tüfeği ve tabanlarla havaya ateş açtı.

Resmi olmayan sonuçlara göre Halkların Demokratik Partisi HDP'den Mersin Milletvekille seçilen Dengir Mir Mehmet Fırat ve Çilem Öz, otobüs üzerinden partililere seslendi. Konuşmasında birlik mesajları veren Fırat, şunları söyledi:

'ARTIK TÜRKİYE PARTİSİYİZ'

"Önünüze konan her engeli, baraj iç olmak üzere büyük bir sel gibi yıkıp attınız. Sizlerin önüne ölüm de konuldu. Demokrasi şehitleri, demokrasi gazileri verdik. Eli ayağı kopan küçücük evlatlarımız şu anda hastanede. Bundan sonra maalesef özürlü olarak yaşayacaklar. Şehitler, gaziler vererek, mücadele ederek zafere ulaşılır. Bu kamu fazlasıyla şehit verdi, işkence gördü fakat hiç bir vakit geri adım atmadı. Biz artık Türkiye partisiyiz ve gözler üzerimizde.Tüm dünyanın gözü üstümüzde. Bu şartlara göre hareket etmek zorundayız".

'DİKKAT ETMEK ZORUNDAYIZ'

Alınan sonucun yüzde 100 verilen oylar olmadığını kaydeden Fırat, "Bir kısmı bizi deneyim etmek isteyen, gönlü bize meyl eden vatandaşlarımız tarafından bize verildi. Bu yüzden dikkat etmek zorundayız. Bize yüzde 13, 25 yetmez. Biz iktidara yürümeliyiz. Barajın yıkılması ile iktidara olan yürüyüş başlamıştır" diye konuştu.

100 YILLIK KAPIYI KIRDIK

Çukurova'dan barış çıktığını belirten Çilem Öz, şöyle konuştu:

"100 yıldır bize kapısını kapatmış bir Başkent Ankara vardı. Ne Kürt'ü, ne Alevi'si, ne Süryani'si ne Ermeni, kimseyi almıyordu o kapıdan. Hep birlikte 100 yıllık bir kapıyı kırdık. Biz yoksak Cumhuriyet olmaz, biz yoksak demokrasi olmaz. Biz geliyoruz ve gerçek bir demokrasi için bin sene daha o kapıdan gelip gideceğiz. Yapmadığını bırakmadı. Diyarbakır'ı, Mersin'i, Bingöl'ü, Erzincan'ı, Erzurum'u kana buladı. Kolumuzu kopardı, canımıza kıydı. Ama sabrettik, barışı getireceğiz Irak Şam Örgütü IŞİD ve Adalet ve Kalkınma Partisi Ak Parti zihniyetine karşın. Irak Şam Örgütü IŞİD'i Kobani'de yenmiştik, şimdi sıra Türkiye topraklarındaydı. Biz selamımızı çaktık Kobani'ye. Recep Tayyip Erdoğan buraya gelirken, 'Türkiye'nin mimarı geliyor' söylemişti. Biz söylemiştik hayır hırsızı geliyor. Yeni vazife, şimdi sıra o mimarın önüne konulan tüm kapıları açmakta. Biz o kapıyı açacağız". 09 Haziran 2015 Salı 01:20