1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Mesai sonrası muayene izni
Mesai sonrası muayene izni

Mesai sonrası muayene izni

Bakan Müezzinoğlu, tıp ve diş hekimliği fakülteleri’nde görevli öğretim üyelerinin mesai sonrası kendi kurumlarında ya da özel hastanelerde çalışabileceklerini söyledi.

A+A-

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edilen Tam Gün Yasa Tasarısı’yla ilgili bilgi verdi. Müezzinoğlu, “Tıp ve diş hekimliği fakültesindeki öğretim üyelerimizin tam gün mesailerini bitirdikten sonra iki alternatifi olacak. YÖK ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde 17.00’ten sonra kendi kurumlarında bir muayenehane gibi çalışarak mesai yapabilecek. Bir kısmı da vakıf hastaneleri, özel hastanelerde çalışabilirler. Sözleşmeleri karşılıklı iki kurum yaptırır” diye konuştu.

3 YENİ KADRO

Tasarıya göre, hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı, sağlık bakım teknisyeni adıyla üç yeni sağlık mesleği geliyor. Ayrıca hastanelerde poliklinik veya klinik önlerinde hastaların reçetelerini alarak ilaç temin etmeye çalışan kişilere 20 bin liraya kadar para cezası verilecek. Personel, mesai saatleri dışında da hastane ya da sağlık kuruluşuna çağrılabilecek.

112 personeline yüzde 50 fazla ödeme

*Ebe­lik eği­ti­mi li­sans se­vi­ye­si­ne çı­ka­rı­la­cak.

*Sün­neti yıl­ so­nun­dan iti­ba­ren sadece he­kim­ler ya­pacak. Uy­ma­ya­na 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası verilecek.

*Ruh­sat­sız ilaç imal edip sa­tan­a 1 ile 5 yı­l arası hapis cezası verilecek.

*Yoğun bakım, acil servis ve 112’de çalışan personele yüzde 50 oranında fazla mesai ödenecek.

BUGÜN GAZETESİ