1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Meteoroloji'den Önemli Uyarı!
Meteoroloji'den Önemli Uyarı!

Meteoroloji'den Önemli Uyarı!

Kuvvetli Yağış Uyarısı...

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun doğu kesimlerinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli (yer yer dolu yağışı ve yağış anında lokal kısa süreli fırtına) olacağı tahmin ediliyor.

 


Hava sıcaklığında, önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

 

Rüzgarın genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'da güneybatılı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

 


KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli (yer yer dolu yağışı ve yağış anında lokal kısa süreli fırtına) olacağı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Su baskını, ani sel, lokal dolu yağışı vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

 


BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İSTANBUL: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde parçalı bulutlu (24)

ANKARA: Parçalı, zamanla çok bulutlu (26)

İZMİR: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde parçalı bulutlu (29)

ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (27)

 

ANTALYA: Parçalı ve az bulutlu (26)

SAMSUN: Parçalı, zamanla çok bulutlu (18)

ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinde il genelinde kuvvetli olması bekleniyor. (16)

 

VAN: Parçalı ve çok bulutlu, kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (18)

 

DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra il genelinde kuvvetli olması bekleniyor. (22)

 


BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

 

MARMARA: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

 

EGE: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde parçalı bulutlu geçecek.

AKDENİZ: Batısı parçalı ve az bulutlu, doğusu çok bulutlu, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye ile Adana ve Mersin'in iç kesimlerinin kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, doğusunun (Yozgat, Nevşehir, Niğde, Kayseri, Sivas) kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

 

BATI KARADENİZ: Parçalı, zamanla iç kesimlerinin çok bulutlu olacak.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz ile Samsun dışında Orta Karadeniz geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Bayburt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Kıyı kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde yer yer sis bekleniyor.

 

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Şırnak ve Hakkari dışında bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli (yer yer dolu yağışı ve yağış anında lokal kısa süreli fırtına) olacağı tahmin ediliyor. Bölgenin güneydoğusunda hafif toz taşınımı bekleniyor.

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Adıyaman ve Diyarbakır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölgenin doğusunda hafif toz taşınımı bekleniyor.