1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mevduat hesabı sahipleri dikkat!
Mevduat hesabı sahipleri dikkat!

Mevduat hesabı sahipleri dikkat!

Tasarruf Mevduatı yönetmeliğinde yapılacak değişiklik bankada mevduat hesabı sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Yetkililer mvduat sigortası limitinin 50 bin liradan 100 bin liraya çıkarılması ile sistemin güncelleneceğini ifade ettiler.

A+A-

 Bankada tutulan mevduatlarda 50 bin liraya kadar olan sigorta limiti 100 bin liraya çıkarıldı.

Konuyla ilgili Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil Olunacak Primlere Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre mevduat sigortası limit tutarı 50 bin liradan 100 bin liraya çıkarıldı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 5 Temmuz 2004 tarihinde sigortaya tabi mevduat ve katılım fonları için uygulanacak limiti 50 bin lira olarak belirlemişti.

TMSF'den geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada da konu ile ilgili bir yönetmelik hazırlandığı belirtilmiş ve “Son 9 yıllık birikimli enflasyon oranı ile kişi başına tasarruf mevduatı tutarı ve sigortalı mevduatın toplam mevduat içindeki payı gibi ekonomik ve finansal kriterler dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler neticesinde Türkiye'de yaklaşık 9 yıldır uygulanmakta olan 50 bin TL'lik sigorta limit tutarının güncellenmesinin sistemin etkinliği bakımından faydalı olacağı sonucuna ulaşılmıştır" denilmişti. .