1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mevlid Kandili ne zaman 2017
Mevlid Kandili ne zaman 2017

Mevlid Kandili ne zaman 2017

Mevlid kandili nedir ve Mevlid Kandili 2017 ne zaman?

A+A-

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in doğum günü olarak kabul gören Mevlid Kandili 2017 yılında 11 Aralık Pazar gecesi... Peki Mevlid Kandili'nde hangi ibadetler yapılmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir? Mevlid Kandili ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer alıyor.

 

Kandiller Müslüman alemi için önemli günlerdir. Mevlid Kandili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in doğum günü olarak idrak edilir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamasına göre Rebiülevvel ayının 11. günü olarak kabul bugün 2016 yılında 11 Aralık Pazar gecesine denk geliyor. Rebiülevvel ayı ise 1 Aralık Perşembe günü başlıyor.

 

İşte Bu mübarek gecede Sevdiklerinize gönderebileceğiniz En Güzel Mevlid kandili sözleri (Mevlit Kandili Mesajları).

 

Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid kavramı sözlükte "doğmak, doğum yeri ve doğum zamanı" anlamlarına gelir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır.

 

Mevlid Son peygamber Hz.Muhammed'in (s.a.v) doğumunu anlatan edebî metinlerin makam ve usûl ile okunmasıdır. Türkçeye Arapça'dan girmiş olan kelime, "Peygamberin doğum günü" anlamında da kullanılır. Halk arasında mevlit, mevlüd, mevlüt olarak da söylenmektedir.

 

Rasulullah (s.a.s.), Fil yılında, Rebi'ülevvel ayının on ikinci pazartesi gecesi dünyaya gelmiştir. Bu, miladî takvime göre, 571 yılının Nisan ayının yirmisi olarak hesaplanmıştır. Onun doğduğu ev, Beytullah'ın doğusundaki Safa tepesinin yanında Mevlid sokağı diye adlandırılan yerdedir.

 

Peygamberimizin dünyaya teşrifini (doğum gününü) kutlamak için Mevlid Kandilini kutlarız. Mevlid Kandili'ni de; mevlid okuyarak, Kuranı Kerim okuyarak, dua ederek yani kısacası ibadet ederek kutlarız.

 

En Güzel Mevlid Kandili Mesajları

 

en güzel mevlid kandili mesajları Nuruyla alemimizi Şereflendiren Peygamber Efendimizin (s.a.s) Şefaatine nail olmanız dileğiyle. Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun.

 

en güzel mevlid kandili mesajları Allah'a kulsun, zülmetler içinde parlayan nursun, senin gibi hakikatlı dostun, kandilin mübarek olsun.

 

en güzel mevlid kandili mesajları Ey yüce peygamber senin hürmetine yaratıldı tüm alemler. Bizleri şefaatinden mahrum etme. Amin! Mevlid Kandiliniz Mübarek, dualarınız kabul olsun.

 

en güzel mevlid kandili mesajları Bu mübarek günlerimizde mü-min kullara, özel ve vazgeçilmez dostlara ailecek dualarımızı ve sevgilerimizi gönderiyoruz. Kandiliniz kutlu olsun.

 

en güzel mevlid kandili mesajları Size karanfilin sadakatini, sümbülün bagliligini, meneksenin tevazusunu, lalenin gururunu, leylegin saadetini versek, bize de dua eder misiniz? Mevlit kandiliniz mübarek olsun.

 

en güzel mevlid kandili mesajları Bugün kalbinize huzur, sofranıza bereket, üzerinize sıhhat serpilsin. Kandiliniz mübarek olsun.