1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Mevlid Kandili’nde şehitler unutulmadı
Mevlid Kandili’nde şehitler unutulmadı

Mevlid Kandili’nde şehitler unutulmadı

Mevlid Kandili’nde şehitler unutulmadı

A+A-

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) dünyaya geldiği gün olan Mevlid Kandili nedeniyle vatandaşlar camilere akın etti. Bu kutlu gecede şehitler de unutulmadı.

Mevlid Kandili, Türkiye’nin dört bir yanında binlerce vatandaş tarafından idrak edildi. Eyüp Sultan Camii’ne akın eden İstanbullular, Mevlid Kandili’ni idrak etti, Eyüp Sultan türbesinin önünde dua edip, Kur’an-ı Kerim okudu. Vatandaşlar yatsı namazı sonrası Eyüp Sultan Camii’nde okunan Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim’i dinledi. Bazı vatandaşların ise camii avlusunda şeker ve lokum dağıttığı görüldü.

Öte yandan camiye sığmayan cemaatten kimileri namazlarını avluda kıldı. Bu kutlu gecede şehitler de unutulmadı.

ANKARALILAR KOCATEPE CAMİİ’NE AKIN ETTİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, Hz. Muhammed’in doğumunun 1445’inci yıl dönümünü kutlamak için Kocatepe Camii’nde Özel Kandil Gecesi düzenledi. Cami içinde önce Kur-an’ı Kerim okundu, daha sonra ilahiler söylendi. Kandil gecesine yoğun ilgi gösteren Ankaralılar, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenler için dualar okuduklarını söyledi.

Kandil gecesi için Gebze’den Ankara’ya gediklerini söyleyen Cemal Karaca, “Bu gecenin kendine has bir özelliği var. Efendimizin kainata teşrif ettiği gece olarak be Diyanet İşleri Başkanlığımızın organizasyonu altında bu gece ihya edilmektedir. Biz de Kocaeli Gebze’de ikamet ediyoruz. Bu geceyi ihya etmek için buraya geldik. Cenabı Allah bugün verdiğimiz şehitleri ve onların geride bırakmış oldukları ana, baba, eş ve çocuklarını, hürmetine bütün camilerimizde okunan dualara ortak ederek sebeplendirilmelerini arzu ediyoruz. Millet olarak bir bütün halinde parçalanmadan, bölünmeden dış güçlere karşı yolumuza devam etmenin, kendimizi bulmanın tam zamanı. Buralar sözün bitiği yer değil aslında, başladığı yer. Tüm İslam alemine, tüm Mümin kardeşlerimize dünyanın muhtelif yerlerinde Arakan’da, Myanmar’da, Suriye’de, Irak’ta, ülkemizde kendisini yalnız hisseden Mümin kardeşlerimi Allah bu gece ve her gece meleklere komşu eylesin” şeklinde konuştu.

Allah’tan Türkiye’deki terörü bir an önce bitirmesini istediğini kaydeden Barış Doğan da, “Bugün hem hüzünlüyüz, hem mutluyuz. Peygamber Efendimizin doğum günü bugün ama bu lanet olası terör örgütü ülkemize ve bize huzur vermiyor. O yüzden yüce Allah’tan diliyorum ki bu lanet olası terörü, bu laneti bir an önce bitirsin, huzur içinde ülkemiz bir yerlere gelsin istiyoruz. Yüce Allah bu gece dualarımızı kabul etsin. Şehitlerimize Allah’tan rahmeti yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.