1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MHP Trabzon İl Başkanı Birinci'den yeni anayasaya açıklaması!
MHP Trabzon İl Başkanı Birinci'den yeni anayasaya açıklaması!

MHP Trabzon İl Başkanı Birinci'den yeni anayasaya açıklaması!

MHP Trabzon İl Başkanı Birinci'den yeni anayasaya açıklaması!

A+A-

 trabzonhaber-haber servisi-- MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci bugün bir basın toplantısı düzenleyerek yaklaşan referandumla ilgili açıklamalarda bulundu. İşte Birinci’nin açıklamaları…

 

   “Hepinizin bildiği gibi 16 Nisan’da Anayasa değişikliği için sandık başına gidiyoruz. Mevcut anayasa uzun yıllardan beri tartışılan ülkemizin en önemli meselelerinden biri olduğu bilinen bir gerçektir. Geçmişte TBMM’de kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonundaki görüşmelerde yeni anayasanın içeriği ve hükümet sisteminin nasıl şekillendirileceğine dair tartışmalar Milliyetçi Hareket Partisinin asla kabullenemeyeceği noktalara ulaşmıştı.

 

Anayasanın ilk 4 maddesinin kaldırılmasından ve Anayasadan Türklüğün çıkarılmasına kadar varan girişimler, Türk Devleti ile milletinin bekasına yönelik bir tehdit halini almıştı. Bu noktada MHP varlık sebebi olarak gördüğü devletimizin kuruluş ilke ve değerlerini garanti altına almak ve bu yıkıcı tartışmalara son noktayı koymak için insiyatif almış, devlet ve milletimiz için önemli bir adım atmıştır.

 

Bu kapsamda Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin çağrısı ile AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi uzun soluklu bir çalışma yaparak yeni bir anayasa taslağı hazırlamışlardır.  Hazırlanan bu anayasa taslağında Türk milliyetçilerinin ve Türk milletinin varlık sebebi olan, anayasanın ilk dört maddesi, anadilde eğitimin Türkçe olması ve vatandaşlık tanımı korunmaktadır.

 

Ayrıca bu yeni Anayasa koalisyonları ortadan kaldırılacağı, çift başlılığa son vereceği, hükümetin hızlı karar alıp uygulamaya sokacağı için Türk milletinin sorunlarına çare olacağı kanaati bizlerde hakimdir. İşte böyle bir anayasa 16 Nisan’da milletimizin beğenisine sunulacaktır. Bu anayasanın Türk milletinden yüksek oranda karşılık bulmasını sağlamak için bizler Milliyetçi Hareket Partisi Trabzon İl Başkanlığı olarak alt yapı çalışmalarımızı bitirdik.

 

Yarından itibaren Düzköy kongremizden hemen sonra, Düzköy İlçemizden başlayarak sahaya ineceğimizi 15 Nisan akşamına kadar bütün ilçelerimizi gezerek bu yeni anayasayı insanlarımıza anlatarak, yüksek oranda bir EVET’in çıkması için sahada mücadele edeceğimizi Trabzon kamuoyuna duyuruyoruz.”

Öte yandan Birinci basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

Sosyal medyada çıkan "Mhp araçları ve afişlerini başka bir partinin finansa ettiği" sorusuna Birinci şöyle yanıt verdi:

"Kendi finansmanımız kendimiz yaptık. Kısıtlı bütçemizle seçim çalışmalarını yürütmeye çalışıyoruz. Söylentiler asılsız. Bizim pankartlarımızı kendi arkadaşlarımız astı. Biz Düzköy'den başlıyoruz programımıza. 15 nisan akşamına kadar bu tür faaliyetlerimiz bütün ilçelerde devam edecek."

 

Genel başkan Devlet Bahçeli'nin sahaya inip inmeyeceği, Trabzon’a miting olacak mı? sorularına ise Birinci şu yanıtı verdi:

"Genel başkanımızın Türkiye genelinde 9 mitingi var. Trabzon şuan için yok."

 

Halk oylamasına yönelik parti içinden hayırcılar olduğu yönelik görüşe İl Başkanı Birinci, "Bazı arkadaşlarımız süreci iyi kavrayamamış, anayasa değişikliğinin yarınlarda türk milletine ne kazandıracağını idrak edememişlerdir. 15 nisana kadar inancımız bu yanlışlardan vazgeçip o arkadaşlarımızın anayasaya evet diyecek kantindeyiz." şeklinde açıklık getirdi.

 

"Eyalet sistemi var mı?" şeklindeki soruya, "18 madenin içinde böyle bir şey var mı yok" diyen Birinci  "Onu söyleyenler bu anayasının millet pazarında karşılık bulamaması için böyle karışıklıklar çıkarıyor. Mhp’nin olduğu yerde böyle bir şey olmaz." dedi.