1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MHP'de resmen düğmeye basıldı bu kez muhalifler
MHP'de resmen düğmeye basıldı bu kez muhalifler

MHP'de resmen düğmeye basıldı bu kez muhalifler

MHP'de resmen düğmeye basıldı bu kez muhalifler

A+A-

MHP haberleri gündemdeki yerini korurken MHP kurultayı için muhalifler olağanüstü kongre için imza toplama sürecini başlattı.

 

MHP'li muhalifler hafta başında yaptıkları toplantıda "canlı tutma" seçeneği ile takip edileceğini duyurdukları olağanüstü kongre için imza toplama sürecini başlattı.

 

MUHALİF ADAYLAR DELEGELERDEN BİRLİKTE İMZA TOPLUYOR

 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 11 Temmuz'da bir araya gelen MHP'li muhalifler ortak bir metin üzerinde anlaştı. Yeni metinde, "19 Haziranda yapılan olağanüstü kongrede yapılan tüzük değişikliklerinin sadeleştirilmiş halinin" yer aldığı öğrenildi. Muhalifler, ilk olağanüstü kongreden farklı olarak bu metin için delegelerden birlikte imza topluyor.

 

İMZALAR "HAVUZDA" TOPLANIYOR

 

İmzalar, her ilde ortak belirlenen ve "güvenilir" delegelerden tarafından toplanırken isteyen delege de noter onaylı imzasını doğrudan Sinan Oğan, Meral Akşener, Ümit Özdağ ve Koray Aydın'ın temsilcilerince oluşturulan Ankara'daki "havuza" gönderebiliyor.  

 

Genel başkanlığa adaylığını açıklayan muhalifler adına bu süreci, 4 kişilik siyasi ve 7 kişilik hukukçular heyeti sürdürüyor. Delegelerden gelecek imzalar 4 kişilik siyasi hukukçular heyetinde toplanacak. 

 

Yeni imza toplama sürecinin en geç Temmuz sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

 

MAHKEME MHP YÖNETİMİNE EK SÜRE VERDİ

 

Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi dün, MHP'li Cemal Enginyurt'un, Çağrı Heyeti'nce 19 Haziran'da toplanan olağanüstü kongrede alınan kararların iptali istemiyle açtığı davada, Genel Merkez avukatı Yücel Bulut'un başvurusunu görüşmüş, MHP'ye savunma ve cevap için iki hafta ek süre vermişti.

 

MHP olağanüstü kongre sürecini yakından takip eden muhalif isimler, 19 Haziran'da yapılan olağanüstü kongre hakkında tedbir kararı veren Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin, "genel merkez ve ona destek veren kesimler tarafından markaja alınarak sürecin uzatılmaya çalışıldığını" savunuyor.