1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MHP'li Şandır'la ilgili şoke eden iddia
MHP'li Şandır'la ilgili şoke eden iddia

MHP'li Şandır'la ilgili şoke eden iddia

İşte detaylar...

A+A-

Suriye Türkmen Meclisi’nin Ankara’daki istişare toplantısına katılan eski MHP’li Mehmet Şandır’ın, “Türkmen direnişi başarısız oldu. Türkmenler Esed ile anlaşmalı” dediği iddia edildi.

 

Suriye Türkmen Meclisi tarafından Ankara'da düzenlenen ve 2 gün süren Genişletilmiş İstişare Toplantısı sona erdi. Suriye'de yaşayan Türkmenleri temsilen tüm bölgelerden siyasi ve askeri temsilcilerin iştirak ettiği toplantıya Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa ve Türkmen Meclisi Onursal Başkanı Mehmet Şandır da başkanlık etti. 5 yıllık savaş sürecinde en büyük mağduriyeti Türkmenlerin yaşadığını dile getiren katılımcılar, düzenli ordu ve gelinen nokta itibarıyla 'özerk bölge' ilanının kaçınılmaz bir zaruriyet olduğuna vurgu yaptı.

 

ÖNCE IŞİD SONRA PYD

 

Önce Tel Abyad ve Halep'in kuzeyinde yüzlerce Türkmen yerleşim biriminin IŞİD tarafından işgal edildiğini, son dönemde ise PYD'nin aynı bölgelere yönelik saldırı ve işgal girişiminin sürdüğüne dikkat çeken Suriyeli Türkmenler, başta Türkmen Dağı ve Humus olmak üzere yüzlerce Türkmen köy ve kasabasının da Esed rejimine bağlı çetelerce ele geçirildiğini, Türkmenlerin evlerini, köylerini terk etmeye mecbur bırakıldığını söyledi.

 

ŞANDIR'DAN ŞOK SÖZLER

 

Cumartesi başlayan istişari amaçlı toplantıda bir konuşma yapan eski MHP Grup Başkanvekili ve Suriye Türkmen Meclisi Onursal Başkanı Mehmet Şandır ise şu ana kadar Esed rejimine karşı Türkmenlerin sürdürdüğü direnişin başarısız olduğu ve Türkiye'nin bu konuda herhangi bir planının olmadığı eleştirisinde bulundu. İddiaya göre Şandır, "Türkmenler mevcut yöntemden vazgeçip farklı bir yol izlemeli. Esed kazanıyor. PYD rejimle işbirliği içerisinde ve onun da kazandığı ortada. Türkmenler olarak siz de Esed'le konuşma ve anlaşma yolları aramalısınız" ifadelerini kullandı.

 

'30 BİN ŞEHİT VERDİK'

 

Şandır'ın iddiaya konu bu sözlerine ilişkin Yeni Şafak'a konuşan Türkmen temsilciler, direnişin zor bir dönemden geçtiğini, ancak 40 yıllık zulüm rejimine yeniden tabi olmayacaklarını, Türkmenlerin savaşta 30 bine yakın şehit verdiğini ve bu kanı döken rejimle işbirliği yoluna girmeyeceklerini belirtti.

 

SULTAN MURAD FÜZESİ

 

Suriye'de muhalif Sultan Murad Tugayı'na bağlı birlikler, Halep'in kuzeyindeki Şeyh Maksud ve Eşrefiye bölgelerinde terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD güçlerinin karargah olarak kullandığı bölgelere sanayi yapımı füzelerle saldırdı. Bölgede Esed, IŞİD ve PYD ile aynı anda savaşan muhalifler, havadan da sık sık Rus uçaklarınca yağdırılan bombaların hedefi oluyor. Ellerindeki kıt imkanlarla topraklarını savunmaya çalışan Suriyeli devrimciler, çoğu zaman kendileri yaptıkları havan ve füzelerle hem rejim hem de terör unsurlarına zayiat verdiriyor. Suriye PKK'sı PYD'ye ait mevziler bir yandan da -ABD ve Rusya'nın şiddetli muhalefetine rağmen- sınır bölgelerinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nce konuşlandırılan Fırtına obüsleri ve Sakarya füzeatarlarıyla vuruluyor. 12 Şubat'tan bu yana sürdürülen atışlar dün de devam etti. Kilis'in Elbeyli ilçesi, dağ hudut karakolu ile Yüksektepe hudut bölüğünde konuşlu Fırtına obüsleri Suriye'de Miniğ Havaalanı ve Tel Rıfat bölgelerindeki PYD mevzilerini akşam saatlerinde ateş altına aldı.