1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MHP’nin ilk genel başkan adayı belli oldu!
MHP’nin ilk genel başkan adayı belli oldu!

MHP’nin ilk genel başkan adayı belli oldu!

İşte sürpriz isim…

A+A-

 Seçimin ardından adeta arı kovanına dönen siyaset dünyasında gelişmeler hız kesmiyor.

Alparslan Türkeş’in cezaevi doktoru olarak da tanınan İşadamı Dr. Selim Kaptanoğlu MHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

MHP'nin kurucu lideri merhum Alparslan Türkeş'i 12 Eylül döneminde yattığı cezaevinden kaçırma planları dahi yapan doktoru ve genel sekreteri Selim Kaptanoğlu, olağanüstü kurultayda resmen MHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu ilan etti.

MHP yönetimini de hedef alan Kaptanoğlu, Herkesin ortak fikri partideki 'işgal'in sona erdirilmesi olduğunu öne sürdü. Türk Aydınları Vakfı toplantısında konuşan Dr. Kaptanoğlu, MHP'de aday sayısının birden daha fazla olması gerektiğini dile getirdi. Selim Kaptanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Muhtemel adayların teke indirilmesinin bir faydası yok. Zaten Genel Merkez muhalefeti tek aday etrafında toplamayı hedefliyor. Böylece tek adayın daha kolay yıpratılması amaçlanıyor. Benim fikrim bu süreçte her aday ekibiyle birlikte olanca gücüyle çalışmasıdır. Kurultay öncesi ve sırasında tek aday etrafında birleşilebilir. Ben bir yıl önce aday olarak çıkacağımı söylemiştim. O yüzden Genel Başkanlığa adayım."

Selim Kaptanoğlu kimdir?

1949 yılında Van’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini Çanakkale, Çankırı ve Ankara’da tamamladı. 1966 yılında Ankara askerî tıbbiye öğrencisi olarak başladı tıbbiye eğitimine, 1972 yılında tamamladı, tabip teğmen oldu. 1973-76 arasında Bitlis Askerî Garnizon tabibi olarak çalıştı. 1976-80 Gülhane Askerî Tıp Akademisinde ortopedi alanında ihtisasını tamamladı. 12 Eylül 1980’den kısa bir süre önce tabip binbaşı rütbesiyle Ankara Mevki Hastanesi Ortopedi Bölüm Şefi görevine atandı. 12 Eylül 1980 sonrasında, MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında yirmi beş yıl hapis talebiyle yargılandı, dokuz ay görevden alındı, mahkeme kararıyla görevine iade edildi. Üç buçuk yıl, Alparslan Türkeş’in de kaldığı Ankara Mevki Hastanesi Tutuklu Servisi Şefliği görevinde bulundu. 1989-91 yıllara arasında MHP İstanbul İl Başkanlığı yaptı. 1991’de Özbekistan’a gitti ve iş hayatına orada devam etti. 1994 yılında MHP’de Teşkilattan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevini üstlendi. Alparslan Türkeş’in vefatından sonra tekrar Özbekistan’a döndü.