1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MHP'nin yüzde 45 hesabı!
MHP'nin yüzde 45 hesabı!

MHP'nin yüzde 45 hesabı!

MHP'nin yüzde 45 hesabı!

A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bir anda başkanlık sistemi çıkışı yapmasının ardında bir anket sonucunun yattığı ileri sürülüyor.

 

Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “referandumdan geçmeyen bir başkanlık sistemi arkasına sığınamayacağı ve anayasal çizgilerine çekilmek zorunda kalacağı” hesabıyla hareket ettiğine dikkat çekiliyor.

 

MHP kulislerinde, bu çıkışın yeni olmadığı, “15 Temmuz darbe girişimi” sonrasında gündeme geldiği vurgulanırken, parti yetkilileri ise Bahçeli’nin “siyaseten ön aldığına” görüşünde. Halk oylaması sonucunda ortaya çıkan tablonun yüzde 50 bandının altında kalması durumunda da MHP lideri bu sefer stratejisini “başkanlık sistemini bitiren ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı anayasal çizgilerine çeken parti” üzerine kuracak. Halka da “MHP aslında bu tavrıyla AKP’yi sahaya çekmeye çalıştı. Siyasetin çözemediği krizi, millet çözdü” argümanı kullanılacak. Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da her seçim dönemi “AKP adına sahaya çıkıp, halktan ‘Halkım her şeyin en iyisini bilir’ argümanını” çürütmüş olacak.