1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mihraç Ural planı son anda değiştirmiş
Mihraç Ural planı son anda değiştirmiş

Mihraç Ural planı son anda değiştirmiş

Bomba yüklü iki aracın ilk hedefi başkentti. Ancak THKP-C/Acilciler örgütüninlideri Mihraç Ural'ın talimatıyla eylem yeri son dakikada Reyhanlı olarak değiştirildi.

A+A-

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıya ilişkin yeni bilgiler gündeme geldi. Bomba yüklü iki ayrı minibüsle gerçekleştirilen Suriye Gizli Servisi El-Muhaberat bağlantılı kanlı eylemin önce Ankara'da planlandığı son dakika değişikliği ile saldırının Reyhanlı olarak değiştirildiği belirlendi.

GİZLİ BÖLMELER HAZIRLANDI

İstihbarat raporuna göre Tamer Dükkancı kendi aracıyla Yayladağı'nın Suriye sınırına gitti. Dükkancı'yı burada Nasır Eskiocak karşıladı. Yayladağı'nın sınırına bombalı saldırıda kullanılan iki Ford transit minibüs götürüldü. El-Muhaberat ajanı Hacı kod adlı Suriyeli'nin saldırı avansı olarak verdiği 5 milyon Suriye lirası minibüslerin satın alınmasında kullanıldı.

Minibüslere Harbiye beldesinde kaportacı Mehmet G'nin dükkanında gizli bölmeler yapıldı. 1 ton C-4 (RDX) plastik patlayıcı 25-30'ar kiloluk çuvallarla Suriye'nin Lazkiye kentinden deniz yoluyla Hatay'ın Samandağı ilçesine sevk edildi. Plastik patlayıcılar minibüslere yapılan gizli bölmelere yerleştirilerek eyleme hazır hale getirildi.

PLANI MİHRAÇ URAL DEĞİŞTİRDİ

İki bombalı minibüsün önce Nasır Eskiocak ve Yusuf Nazik yönetiminde Ankara'ya getirilerek Kocatepe Camii ya da büyük bir AVM'de patlatılması planlandı.

Nasır Eskiocak "öncü" olarak Ankara'ya gelecekti. Herhangi bir takip olmadığı anlaşılırsa Yusuf Nazik ikinci bombalı minibüsle başkentin yolunu tutacaktı. Bombalı minibüslerin sürücülüğünü ise THKP-C/Acilciler örgütü mensubu iki kişi yapacaktı. Ancak son dakikada Lazkiye'de bulunan Acilciler örgütü lideri Mihraç Ural ile Hacı kod adlı ajan planda değişikliğe gitti.

Ural ve Hacı'nın talimatıyla Hatay'da saklanan araçların rotası Reyhanlı ilçesine çevrildi. Nasır Eskiocak ile Yusuf Nazik'in gizli bölmelerdeki patlayıcıları uzaktan kumanda ile infilak ettirdiği netleşti. Kanlı eylemden sonra Nasır Eskiocak ile Yusuf Nazik Suriye'ye kaçtı.

KRİMİNAL RAPORU

Saldırı sonrası 20 bomba imha uzmanı Reyhanlı'da çok yönlü araştırma yaptı. Bomba imha uzmanları 4-5 kamyon moloz vb. malzemenin analizini yaptı.

Eylem sonu çok şiddetli yağmur yağdığı için RDX dışında bir emareye rastlanılmadı. Bomba uzmanları saldırıda 200 kilonun üzerinde RDX patlayıcı kullanıldığını bombanın tahrip gücünün ise 500 kilogramlık amonyum nitratla güçlendirildiğini değerlendirdi. Şiddetli yağmurun amonyum nitrat kalıntılarını temizlediği bildirildi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ TEYAKKUZDA

Lazkiye'den Samandağı'nı gönderilen 1 ton C-3 plastik patlayıcının en az 600-700 kilogramının THKP-C/Acilciler'in kontrolünde olduğu değerlendiriliyor. Polis ve MİT Hatay ve çevre illerde düzenlenebilecek saldırılarda kullanılabilecek plastik patlayıcıların izini sürüyor.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ