1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milletlerarası anlaşmalar onaylandı!
Milletlerarası anlaşmalar onaylandı!

Milletlerarası anlaşmalar onaylandı!

Resmi Gazete'de yayımlandı.

A+A-

Türkiye'nin Ekvator Ginesi ve Sırbistan ile ayrı ayrı imzaladığı milletlerarası anlaşmalar onaylandı.

Türkiye ile Ekvator Ginesi arasındaki Ticari, Ekonomik ve Teknik  İşbirliği Anlaşması ve Türkiye ile Sırbistan arasındaki Gençlik ve Spor Alanında  İşbirliği Anlaşmasının onaylanması hakkındaki kararlar, Resmi Gazete'de  yayımlandı.

Türkiye ile Ekvator Ginesi arasındaki anlaşmaya göre, iki ülke uygun  tedbirleri almak suretiyle ticari ve ekonomik iş birliğini teşvik ederek  kolaylaştıracak.

Bu çerçevede iki ülke, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerine de başlayacak. Türkiye ve Ekvator Ginesi, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi,  eğitim ve sağlık, enerji ve mineral kaynaklar, balıkçılık, karşılıklı yatırım,  bilim ve teknoloji ile ticaretin geliştirilmesini teşvik edecek.

Ayrıca taraflar iki ülke arasında malların ihracat ve ithalatında  uygulanan gümrük vergileri ve diğer harçlara ilişkin birbirlerine "En Çok  Kayrılan Ülke" statüsünü tanıyacak.

Sırbistan ile gençlik ve spor alanında işbirliği

 Türkiye ile Sırbistan arasındaki anlaşmaya göre, iki ülke halkları  arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve dostane bağlar geliştirmek amacıyla,  gençlik ve spor alanında faaliyet gösteren kamu yürütme organları ve sivil toplum  kuruluşlarının işbirliğini geliştirmek için toplantılar ve değişim programları  düzenlenecek.

İki ülke, tüm düzeylerdeki ortak kuruluşlar arasında doğrudan bağların  geliştirilmesine imkan sağlayacak.

Bu işbirliği çerçevesinde Türkiye ile Sırbistan, gençlik ve spor  etkinlikleri bağlamında taraflardan biri tarafından düzenlenecek uluslararası  konferans, seminer ve diğer organizasyonlara katılım, gençlik ve spor  politikalarını geliştirmek için işbirliği, sınır ötesi programlar çerçevesinde  projeler planlama ve uygulama ile uluslararası programlara ortak projeler sunma  konusunda ilgili kurum ve kuruluşları teşvik edecek.