1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Milli gelirimiz ayaklar altına alınırken devlet ne yapıyor?
Milli gelirimiz ayaklar altına alınırken devlet ne yapıyor?

Milli gelirimiz ayaklar altına alınırken devlet ne yapıyor?

Recep Güngör yazdı...

A+A-

Tek Milli gelirimiz fındık ayaklar altına alınırken, devlet otoritesi bu oyuna çanak tutuyor!

 

Tartışma temelden yanlış. Rize’de yerine göre 4 sürgün toplanan çay da belki yüzlerce fabrika var. Devletin orda var olmaya ihtiyacı yok. İrili ufaklı onlarca çay fabrikası var.

 

Ama bakıyorsun Devlet düzenleyici aktör olarak hiç ihtiyaç olmadığı halde Rize’de Rize’nin nüfusu ya da çaydan geçinenlerin nüfusu kaç? Hepsini birbirine vur 100 bin kişi hadi biraz abartarak yuvarlayalım 500 bin kişi.

 

 Gelelim bizim fındığa… Fındık Batı Karadeniz Sakarya Kocaeli, Kocaali Karasu hattından başlayarak Rize hudutlarına kadar geniş bir coğrafyada üretilen geniş kitleleri ilgilendiren Türkiye’nin gerçek anlamda üretip ihraç ettiği bu alanda tek milli geliri...

 

Fındığın faydaları saymakla bitmeyen yeşil petrol mahiyetindedir. 8 ya da 10 milyon insanı ilgilendiren bu fındığın kaderi İtalyan menşeli bir firmanın kontrolünde, üreticisi 10 milyon alıcı bir kişi olan dünyada farklı bir örneği olmayan bir pazar yeri ticaretidir. Bu kadar üreticinin olduğu bir yerde fındığı emanete verme biraz bekle gayri ahlaki edepten yoksun yaklaşımlardır.

 

 Devletin doğrudan düzenleyici olması gereken bir piyasada olmazsa olmaz bir gerçektir. Bu sosyal adaletin sosyal sorumluluğun Devlet olmanın bir gereğidir. Ben Rize’de çayı desteklemesin demiyorum. Mutlaka onu da desteklesin ama neredeyse ülkenin yarısı kadar olan bir coğrafyaya kulağını tıkamak sorumluluk mekânı işgal etmiş olanların en önemli önceliği bir an önce varlığını Devlet olarak hissettirmesidir.

 

 Yaşı müsait olanlar bilir Süleyman Demirel Rize’de çayın fiyatında oluşan baskıyı kırmak üreticiyi mağdur etmemek için çayı alıp denize döktü. Arz fazlası çay stoklarda bekletilip gelecek sürümler üzerinde fiyat baskısı oluşturmaması için. Hayatımda bir kez olsun Demirel'e oy vermediğim gibi yaptığı bütün icraatlarını yerden yere vurmuş biriyim.

 

Şimdi bugünkü uygulamaları gördükçe Demirel’in şahsi manevisinden özür dileyecek noktaya geldim. Ulaşım memleketimizin olmazsa olmazı. Belki Demirel tünel ustası değildi. Belki milletin aradığını ölçütlerle uyuşmamış olabilirdi. Ama milyonları ilgilendiren bir hususta kayıtsız kaldığını üreticiyi mağdur ettiğini Rize örneğinde olduğu gibi kimse söyleyemezdi.

Ne günlere kaldık. Eğer Demirel’e ya da bir başkasına atıfta bulunarak bir şeyler söylemek durumunda kaldıysak bu bizim hatamızdan değil sorumluluk makamında-kilerin vurdumduymazlığı umursamazlık-larındandır.