1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Milli Takım Antrenörü Gözaltında!
Milli Takım Antrenörü Gözaltında!

Milli Takım Antrenörü Gözaltında!

35 isme yönelik operasyon düzenledi...

A+A-

Mali Şube ekipleri borsada manipülasyonla haksız kazanç sağladığı iddia edilen 35 isme yönelik operasyon düzenledi. Eski futbolcu Mecnur Çolak ile A Milli Takım Antrenörü Engin İpekoğlu da gözaltına alındı.

BORSADA OPERASYON

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dün borsada manipülasyon yaparak haksız kazanç elde ettiği öne sürülen gruba yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda, adı borsada spekülasyon olaylarıyla birlikte anılan ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) 1 Ekim 2010’da hakkındaki işlem yasağını kaldırdığı Fenerbahçeli eski futbolcu Mecnur Çolak ile A Milli Takım Antrenörü Engin İpekoğlu’nun da aralarında bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı. Polisin 7 aylık teknik ve fiziki takibi sonucu yapılan operasyonda yakalanan çeteyi Mecnur Çolak’ın yönettiği öne sürüldü. Operasyonda Ferrari, Mercedes, Porsche ve BMW’nin de aralarında bulunduğu lüks cip ve otomobillere de el konuldu.
SPK, bundan 7 ay önce İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem gören bazı hisselerde manipülasyon yapıldığından şüphelendi ve bu hisseleri takibe aldı. Hisseler üzerinde manipülasyon yapıldığına yönelik güçlü bulgular bulununca Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusu yapıldı. Savcı Bayram Köroğlu’nun başlattığı soruşturma kapsamında iddiaların araştırılması için Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne talimat verildi.
Mali Şube ekipleri, hisselerle oynadığı öne sürülen kişileri 7 ay telefon ve fiziki takip altına aldı. Manipülasyon yaptıkları iddia edilen kişilerin yüz yüze yaptıkları görüşmeler de kayıt altına alındı. Mali polis, çalışmasını sürdürürken, SPK da vurgun ile ilgili 500 sayfalık bir rapor hazırlayarak savcılığa iletti. Savcılık rapordaki bilgileri polise aktardı.
Ekipler, dün sabah saat 06.00’da Sarıyer, Beşiktaş ve Başakşehir’de tespit ettiği 40 adrese operasyon düzenledi.
Operasyonda Mecnur Çolak, oğlu Adnan Çolak, yeğeni Sunay Pamuk, A Milli Futbol Takımı antrenörlerinden Engin İpekoğlu, Fenerbahçeli eski futbolcu Şenol Ustaömer, 2006 yılında İstanbul Altın Borsası’nda İhale Kanunu’na muhalefet ettiği iddiasıyla gözaltına alınan eski İstanbul Altın Borsası Başkan Yardımcısı Mehmet Uğurlu’nun aralarında bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı. Koska şirketinin varislarinden Fazıl Dindar’ın da manipülasyon yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındığı iddia edildi.
 
Ferrari’ye el konuldu
Gözaltına alınanlar arasında aracı kurum çalışanları ve şirket yöneticilerinin yanı sıra İstanbul Adliyesi’nde çalışan bir katibin de bulunduğu belirtildi.
Operasyonda Mecnur Çolak’ın oğlu Adnan Çolak üzerine kayıtlı 34 ADN 62 plakalı Ferrari, 34 ADN 83 Rand Rover, yeğeni Sunay Pamuk adına kayıtlı 34 PMK 34 ve 34 PMK 76 plakalı iki BMW marka araca da el konuldu. Çeteyi, daha önce adı borsada spekülasyon olaylarıyla birlikte anılan ve hakkında dava açılan Fenerbahçeli eski futbolcu Mecnur Çolak ile 2006 yılında İstanbul Altın Borsası’nda İhale Kanunu’na muhalefet ettiği iddiasıyla gözaltına alınan eski İstanbul Altın Borsası Başkan Yardımcısı Mehmet Uğurlu’nun birlikte yönettiği öne sürüldü.
Bumerang Yatırım AŞ isimli şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olan Uğurlu’nun ünlü şirketlere yakın olduğu ve bu şirketlerden aldığı bilgilerle hisse senedi alarak yüksek oranda kâr elde ettiği belirlendi.
 
Hesapları donduruldu
Gözaltına alınan kişilerin banka hesapları da donduruldu. Gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri süren şüphelilerin, “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak”, “manipülasyon yaparak haksız kazanç elde etmek” ve “nitelikli borsa dolandırıcılığı” suçlamalarıyla sorgulanacakları belirtildi. Uzun bir süre Fenerbahçe’nin kaleciliğini yapan, geçen yıl Guus Hiddink’in Milli Takım Teknik Direktörlüğü’ne getirilmesiyle A Milli Takım Antrenörü olan Engin İpekoğlu, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Engin İpekoğlu, gazetecilerin, “Neden gözaltına alındınız?” sorusuna, “Gözaltına alınmadım. Sadece ifadem alınacak” diye yanıt verdi.
 
Vurgun nasıl yapıldı?
İddiaya göre çete, değeri düşük bir hisseyi hedef alıyordu. Önce alım yapıyor, hissenin değerini yükseltiyordu. Piyasaya hissenin daha da yükseleceği bilgisi fısıldanıyordu. Daha sonra çete, değeri yükselen hisseyi küçük yatırımcıya satıyordu. Çok sayıda hisseyi 30-40 kat artırarak küçük yatırımcıya satış yaptığı belirlenen çetenin bu yöntemle 100 milyon liralık vurgun yaptığı öne sürüldü. Çete ayrıca, herhangi bir şirketin borsaya yapacağı bildirimi önceden haber alıyor ve buna göre pozisyon alıyordu. Çetenin, borsada işlem gören en az 10 şirket üzerinden vurgun yaptığı ve bu şirketlerin şimdi taban düzeyinde olduğu tespit edildi.
 
İşte gözaltına alınan 35 isim
Mehmet Uğurlu, Mecnur Çolak, Adnan Çolak, Sunay Pamuk, Aylin Çelik, Ziya Makaracı, Ali Öztürk, Engin İpekoğlu, Emine Öner, Şaban Adalı, Fazıl Dindar, Osman Yaşar, Sinan Bilgin, Adem Kartal, Serhan Türkoğlu, Ahmet Özgür, Sinan İyik, Şenol Ustaömer, Belgin Atalay, Hasan Ütebay, Yunus Ordu, Ali Önder Okuklu, Umut Öztürk, Murat Aras, Ayşe Karaağaç, Hale Dinçer, İrem Uğurlu, Hüseyin Adalı, Recep Topçu, Kadir Özkanat, Erdal Altay, İsmail Timuçin, Semih Kohen, Mustafa İlkan Delikan ve Nurşin Çağlı.
 
 
Beraat etti, borsa yasağı kalktı
Bulgaristan’dan 1989 yılında Türkiye’ye göç eden Mecnur Çolak, Sarıyer’de başlayıp, Fenerbahçe’de bitirdiği futbol kariyerinin ardından borsaya girdi. Çolak’ın adı ilk kez 2001 yılındaki bir manipülasyon olayından sonra duyuldu.
Çolak, Mesut Yılmaz’ın kuzeni Mehmet Kutman’a ait Global Menkul Değerler şirketi üzerinden yaptığı bir işlemden dolayı tutuklandı ve Bayrampaşa Cezaevi’ne girdi. Daha sonra adı sık sık borsada manipülasyon iddialarıyla gündeme gelen Çolak, Temmuz 2006’da 131 kişinin gözaltına alınmasıyla başlatılan ve aralarında çok sayıda işadamı, aracı kurum sahibinin de bulunduğu, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 21 kişiyle birlikte “suç işlemek için örgüt kurmak” ve diğer suçlamalardan beraat etti. Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa’da haklarında işlem yasağı getirilen tüm gerçek ve tüzel kişilere 1 Ekim 2010 itibarıyla af getirdi. Afla Mecnur Çolak da yeniden borsada işlem yapma hakkına sahip oldu.
 
Ali Bahçuvan: Yatırımcı tedirgin
Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, borsadaki manipülasyon iddialarına ilişkin, “Borsanın adı bu tür operasyonlarda olumsuz etkileniyor, yatırımcı tedirgin ediliyor. Ortada suç unsuru varsa suçlular cezalandırılmalı” dedi.
Bu tür operasyonların ilk başladığında büyük yankı uyandırdığını, ancak sonrasında mahkemelerden bu konuda ciddi kararların çıkmadığını savunan Bahçuvan geçmişte bu tür operasyonlarda gözaltına alınan kişilerin borsadaki işlemlerine devam ettiğini anımsattı.
Suçluların cezalandırılmasının önemine işaret eden Bahçuvan, bu tür operasyonlarda borsanın adının olumsuz etkilendiğini, yatırımcıların tedirgin edildiğini ifade etti.
 
47 kişinin yatırım hesabı donduruldu
Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayla ilgili olarak SPK’dan 47 kişinin yatırım hesaplarının dondurulmasını, bu şahısların aracı kurumlar ve banka şubelerindeki hesap bilgileri ile bakiye durumlarının tespit edilerek Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderilmesini istedi. Listedeki isimler şöyle: 
 
- Fehmi Atmaca
- Mehmet Öztürk
- Mert Aslan
 - Etem Aras
 - Türkan Pamuk
 - Mevlüt Özdemir
 - Mustafa Ercura
- Sevda Kaya
 - Süleyman Sektioğlu
 - Ekrem Gökçe
- Şeyma Altıparmak
- Süleyman Salur
- Serkan Çelik
- Selda Aydınoğlu
- Nejat Sağtekin
- Hüseyin Güler
- Yusuf Yamankaya
- Şadan Kök
- Hasan Erdoğan
- Bora Serkan Eren
- Melek Çelik
- Mehmet Özkanat
- Hayati Çelik
- Canan Torun Dilmen
- Murat Dilmen
- Hüseyin Balcı
- Ebru Zana
- Murat Ustalar
 - Nilüfer Özzümrüt
 - Ercan Köseoğlu
- Mehmet Hasbutçu
- Deniz Hasbutçu
- Özcan Şirin
- Ali Çetin Şener
- Fevzi Tavşan
- Ecehan Çarmıklı
- Gülden Değirmencioğlu
 - Fulya Balkanlı
 - Serpil Tekman
 - Özlem Özgür
 - Özcan Şirin
 - Furkan Topçu
- Fatma Adalı
 - Burak Kesgin
- Ayşe Sadıkoğlu
- Ayhan Kurt
- Tayfur Havutçu.