1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Mirasın reddi halinde dul ve yetim maaşı bağlanır mı?
Mirasın reddi halinde dul ve yetim maaşı bağlanır mı?

Mirasın reddi halinde dul ve yetim maaşı bağlanır mı?

Mirasın reddi halinde dul ve yetim maaşı bağlanır mı?

A+A-

Dul ve yetim maaşları toplumda en çok ilgi gören konuların başında gelir. Mevzuatın karışık olması ve kurumdan kuruma sistemin farklılık göstermesi dul ve yetim maaşları konusunda kafaların karışmasına neden oluyor. Birçok kişi de bu konudaki haklarını bilmediği için, ya hiç maaş almıyor ya da eksik maaş alıyor.

 

Mevzuatımıza göre, evlilik birliği içinde vefat eden kişinin eşine dul denir. Burada erkek veya kadın fark etmez. Her ikisi de sosyal güvenlik mevzuatı açısından dul sayılır ve dul maaşından yararlanırlar. Bunun için başvuruda bulunmak gerekiyor. Eğer başvuruda bulunmazsanız kimse size durduk yere maaş bağlamaz. Bu nedenle eşin vefatının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuruda bulunup dul maaşı ve cenaze yardımı gibi haklar için dilekçe vermek gerekiyor.

 

DUL AYLLIĞI KİMLERE ÖDENİR?

 

Dul kalan kadın ve erkek evlenmediği sürece eşinin maaşını alır. Evlenmesi halinde maaşını SGK'ya başvurarak durdurması gerekiyor. İkinci evlendiği eşinden boşanırsa bu kez yeniden dul maaşı almaya hak kazanır. Dul aylığı miktarı dul kalan eşin emekli veya çalışan olmasına göre değişir. Dul kalan emekli veya çalışan ise %50 oranında dul maaşı alır. Dul kalan eş emekli veya çalışan değilse %75 oranında dul aylığı alır.

 

Reddi miras durumunda dul maaşının ödenip ödenmeyeceği çoğu zaman tartışma konusu olur. Bazen hak sahipleri anne ve babasının borçlarından kurtulmak için mirası red edebiliyorlar. Bu tür durumlar da dul ve yetim aylığının alınıp alınmayacağı merak ediliyor. Borçlarından dolayı eşinin veya anne babasının mirasını reddedenler dul ve yetim aylığı haklarını korurlar. Mirasın reddedilmesi hak sahiplerinin dul ve yetim aylığı almasına engel teşkil etmez.

 

VEFAT EDEN KİŞİNİN PRİM BORCU

 

Ölüm aylıklarında kriterlerden birisi de prim borcudur. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için vefat eden kişinin prim borcu olmaması gerekiyor. Vefat eden hak sahipleri dilerlerse borçlanma yaparak aylık bağlatabilirler. Yurt dışı borçlanma, askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi borçlanmalarla eksik günler tamamlanabilir.

 

BİRDEN FAZLA AYLIK ALINMASI

 

Halk arasında, 'üç maaş birden alıyor', 'hem kocasından hem de babasından maaş bağlanmış' şeklinde lafları çok duyarsınız. Vatandaşların birden fazla maaş alması, kendi maaşı, dul maaşı ve yetim maaşının birlikte alınmasından kaynaklanıyor.

 

Bu konuda da mevzuatta bir çok karışıklık var. Bu da vatandaşların çift maaş konusunda kafalarında soru işaretlerin oluşmasına yol açıyor. Aynı anda bir kişinin birden fazla maaş alması, ölen kişinin vefat tarihine, ölen kişinin emeklilik sigorta statüsüne, aylık bağlanacak kişinin cinsiyetine, aylık bağlanacak kişinin gelir durumuna, aylık bağlanacak kişinin hangi statüde emekli olduğuna ve aylık bağlanacak kişinin çalışıp çalışmadığına göre değişiyor.

 

Örneğin 1.10.2008 de yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanundan önce SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, her bir kurum kendi kanunları ile yönetiliyor ve bu kanunlara göre maaş bağlanıyordu.

 

5510 sayılı Kanun öncesi eş, anne-baba farklı kurumlara tabi ise hem eşten hem de anne veya babadan maaş bağlanabiliyordu. Örneğin eş SSK'dan, baba Bağ-Kur'dan emekli ise yetim kız çocuğu her iki maaşı birden alıyordu.

 

5510 sayılı Kanun'dan sonra anne-baba ve eş 2008 sonrası vefat ettiyse hem dul hem de yetim maaşı alma hakları bulunmuyor. Eğer anne-baba veya eş 1.10.2008 öncesi vefat etmişse ve emekli oldukları statü farklı ise iki maaşı birden alabiliyorlar. Örneğin eş Bağ-Kur, baba SSK ise ve vefat tarihleri en azından birinde 1.10.2008 öncesi ise iki maaşı birden alabiliyorlar. 1.10.2008'den önce devlet memuru olanların yetim çocukları üç maaşa kadar aylık bağlatabiliyor.

 

Kız çocuğu çalışmıyor ve bekarsa anne -babasından yetim aylığı alabilir. Emekli sandığı yetim çocukları devlet memuru olmadıkları müddetçe çalışabilirler veya emekli olabilirler yetim maaşları kesilmez. Emekli sandığı yetim çocuklarının yetim maaşı ancak devlet memuru veya evlenmeleri halinde kesilir.