1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mısır'da kan durmuyor
Mısır'da kan durmuyor

Mısır'da kan durmuyor

Mısır'da önceki gün gerçekleşen katliama tepki göstermek için toplanan meydanlarda toplanan halka güvenlik güçleri tarafından tekrar müdahale edildiği öğrenildi.

A+A-

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından darbe karşıtlarının başlattığı gösteriler, güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesiyle bastırılmaya çalışılıyor.

Önceki gün Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda işlenen katliama tepki göstermek için ülke genelinde "Gazap (Öfke) Cuması" adı altında gösteri düzenlendi. 81'i Ramses'de olmak üzere ülke genelinde 129 kişi hayatını kaybetti.

Mısır'ın başkenti Kahire'nin merkezindeki Ramses'te toplanan göstericiler oturma eylemlerini sürdürüyorlar. Meydan yakınındaki El Fetih Camisi'nin morga çevrildiğini bildiren sağlık gönüllüleri, güvenlik güçlerinin göstericilere açtığı ateş sonucu 81 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Güvenlik güçlerinin ülke genelinde uygulamaya çalıştığı sokağa çıkma yasağına göstericiler uymuyor.

Baltacılar kimlik kontrolü yapıyor

Güvenlik güçlerinin yanında silahlarıyla göstericilere saldırdığı görülen "Baltacı" diye adlandırılan suç grupları, şehrin farklı noktalarında sopalı ve silahlı nöbetçilerin beklediği güvenlik kontrol noktalarında kimlik kontrolü yapıyorlar.

Darbe karşıtlarının ülke genelinde sürdürdüğü gösterilerde güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 12 kişi hayatını kaybetti.

SEMBOL RABİA

Mısır'da katliamın yapıldığı Rabiatul Adeviyye Meydanı'nın ve darbe karşıtı gösterilerin sembolü dört parmakla yapılan "Rabia işareti" oldu. Arapçada "dördüncü, dört" anlamına gelen "Rabia" kelimesi Mısır'da darbe karşıtı direnişinin sembolü oldu.

Helikopterlerden ateş açıldı

Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Ramses Meydanı'nda gösteri yapan darbe karşıtlarına helikopterlerden ateş açılıyor.

Ramses Meydanı'nda bulunan El-Feth Cami'ndeki sahra hastanesi yetkilileri, göstericilerin üzerine açılan ateş sonucu 51 kişinin öldüğünü, 300'ü aşkın kişinin de yaralandığını açıkladı.

Bugün Mısır genelinde düzenlenen "Gazap Cuması" gösterilerine katılan darbe karşıtlarına güvenlik güçleri gerçek mermiyle müdahale ediyor.

İsmailiye'de an az 8 kişi öldü

Mısır'ın İsmailiye kentinde "Gazap Cuması" gösterilerine katılan darbe karşıtlarına açılan ateşte en az 8 kişinin öldüğü bildirildi. El-Ariş kentinde kimliği belirsiz kişiler tarafından gerçekleştirilen 2 saldırıda ise 7 askerin öldüğü ileri sürüldü.

Ramses'te 81 kişi öldürüldü

Başkent Kahire'nin Ramses Meydanı'nda ve Kahire'nin batısında Giza'daki bir caddede Cuma namazı sonrasında yürüyüş yapan darbe karşıtı göstericiler üzerine gerçek mermilerle ateş açıldı. Ramses Meydanı'nda ölü sayısının 81'e ulaştığı bildirildi.

Dimyat'ta 7 ölü

Dimyat kentindeki göstericilere açılan ateş sonucunda da yine 7 kişi yaşamını yitirdi.

Öte yandan güvenlik güçleri, Nil Deltası'ndaki Tanta kentinde darbe karşıtı göstericilerin üzerine ateş açtı. Sağlıklı bilgi akışının sağlanamadığı olaylarda ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Baltacılardan 15 Mayıs köprüsünde saldırı

15 Mayıs köprüsünde de göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında güvenlik güçlerinin biber gazı kullandığını ve göstericilere ateş açtığını aktaran kaynaklar, "Baltacı" ismi verilen suç örgütünün de göstericilere saldırdığını belirtti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Garbiyye ve Dekahliye vilayetlerinde de göstericilere gerçek mermilerle ateş açılıyor.

Diğer vilayetlerde ise güvenlik güçlerinin gösterilere gözyaşartıcı gazla müdahale ettiği ifade ediliyor.

DARBE KARŞITI VAAZ VERMEYİN UYARISI

Mısır'da darbe karşıtları "Gazap (Öfke) Cuması" gösterileri için daha önceden belirlenen camilere akın ederken, ülke genelindeki birçok camide imamların hükümetin "Darbe karşıtı vaaz vermeyin" çağrısına uymadıkları ve halkı darbeye karşı durmaya çağırdıkları gözleniyor.

POLİS VAHŞETİ GİDEREK BÜYÜYOR

Çok sayıda ölü ve yaralanın bulunduğu Mısır'dan dünya basınına yansıyan kareler büyük tepki çekiyor. Son yayınlanan bir fotoğrafta vurulan bir Mısırlı'nın yardım isterken polisten tekme yediği kare Mısır'da gelinen son noktayı da gözler önüne seriyor. Daha önce uzaktan keskin nişancılarla müdahale edilen göstericilerin karşı karşıya geldiklerinde polisin vahşi muamelesine maruz kaldıkları görülüyor.