1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mısır’da yeni anayasa kabul edildi
Mısır’da yeni anayasa kabul edildi

Mısır’da yeni anayasa kabul edildi

Siyasi karışıklığın son bulmasına çalışıldığı Mısır’da yeni anayasa halk tarafından geçerli oy aldı...

A+A-

Siyasi karışıklığın son bulmasına çalışıldığı Mısır’da yeni anayasa halk tarafından geçerli oy aldı. Cumhurbaşkanı Mursi’ninde desteklediği anayasa halkın %64 ünün evet oyuyla 2 ay içerisinde yürürlüğe girecek.

Mısır’da anayasa referandumunun ikinci turu yapıldı.

Halkın yüzde 64’ü yeni anayasaya ‘evet’ dedi. Hayırlar yüzde 36’da kaldı. Muhalefetin usulsüzlük iddiaları sürüyor. Mısır ilk defa demokratik bir anayasaya kavuşmuş oldu.

Mısır’da referandumun ikinci aşamasından da evet çıktı. Resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 71 evet derken, hayır oyları yüzde 39’da kaldı.

İlk aşamadaki yüzde 56,5 evet ile yüzde 44,5 hayır oylarının da değerlendirilmesi ile halkoyuna sunulan anayasa taslağı yüzde yüzde 36 ‘hayır’a karşılık yüzde 64 ‘evet’ ile kabul edilmiş oldu.

Referandumda toplam 51 milyon seçmenden; 10 milyon 600 bini ‘evet’ 6 milyonu ise tercihini ‘hayır’dan yana kullandı.

YAKINDA SEÇİM VAR

Böylece Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de desteklediği anayasa kabul edilmiş oldu. Muhalefetin hile iddiaları devam ederken, resmi sonuçlar, itirazların değerlendirilmesi sonrasında Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılacak. Resmi sonuçların ardından anayasanın yürürlüğe girmesi ile 2 ay içinde Halk Meclisi seçiminin tarihi belirlenecek.

Mursi yandaşları yeni anayasayla demokrasinin garanti altına alınacağını ve istikrarın sağlanacağını savunuyor. Muhalifler ise alınan bu sonuçla Mübarek yönetimini sonlandıran halk ayaklanmalarının ihanete uğradığını iddia ediyor.

Mübarek yanlıları eylemde

Mısır anayasa referandumu sonuçlarına kilitlenirken, Yüksek Mahkeme de ülkenin devrik lideri Hüsnü Mübarek hakkında verilen ömür boyu hapis cezası için yapılan temyiz başvurusunu görüştü. Mahkeme önünde toplanan yüzlerce Mübarek yanlısı kararın iptal edilmesini istedi.

Eski liderin hasta olduğunu, bu nedenle hemen serbest bırakılmasını isteyen Mısırlılar, Mursi karşıtı sloganlar attı. Tahrir’de çıkan olaylarda hayatını kaybedenler nedeniyle Mübarek hakkında ömür boyu hapis cezası verilmişti.

Mursi atamaları yaptı

Cumhurbaşkanı Mursi, Şura Meclisi’ne 90 yeni üyenin atamasını yaptı. 12’sinin parlamentoda temsilcisi bulunmayan 17 parti kadrosundan ve gerisi de Mısır’ın önde gelen simalarından seçilen 90 yeni isim arasında farklı dinlere mensup 13 din adamı, bazı akademisyen ve hukukçular da yer alıyor.