1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mısır'dan İsrail'e tarihi ziyaret
Mısır'dan İsrail'e tarihi ziyaret

Mısır'dan İsrail'e tarihi ziyaret

Mısır'dan İsrail'e tarihi ziyaret

A+A-

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Kudüs'te bir araya geldi. Böylece ilk kez bir Mısır Dışişleri Bakanı, İsrail'e diplomatik ziyaret gerçekleştirdi.

 

Resmi temaslarda bulunmak üzere Kudüs'e gelen Şükri, Netanyahu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Şükri, bölgede barışın sağlanması için Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi'nin önerisini sunmak üzere bu ziyareti gerçekleştirdiğini belirtti.

 

Barışın bölgeye büyük katkı sağlayacağına dikkati çeken Şükri, iki devletli çözümün gerçekleşmesi için ciddi uygulamalara ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, "Mısır yönetimi, Ortadoğu'da adil bir çözüm istiyor. Bu hedefin gerçekleşmesi için her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

 

Şükri, Ortadoğu'daki barış sürecine hazırlık olarak iki devletli çözüm konusunda güven inşa edilmesi için 3 temel noktaya uyulması gerektiğini vurgulayarak, "Adalet ve meşru haklar temelinde, bir diğerinin barış ve istikrar içerisinde yaşama hakkına saygı duyularak, iki bağımsız komşu devletin, karşılıklı olarak güven ve barış içerisinde birlikte yaşama arzusunun" gerekli olduğuna dikkati çekti.

 

Netanyahu da "Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin girişimini hatta daha geniş kapsamlı bir girişimi bile memnuniyetle karşıladığını" belirterek, iki devletli çözümü somut bir şekilde görmek istediklerini aktardı.

 

MAÇI BERABER İZLEDİLER

 

Öte yandan İsrail Başbakanlığı Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, ikilinin Fransa ve Portekiz arasında oynanan EURO 2016 final karşılaşmasını, Netanyahu'nun Kudüs'teki ikametgahında, akşam yemeği esnasında gerçekleştirdikleri görüşmede seyrettiği ifade edildi.