1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MİT'le yakın işbirliği içindeyiz
MİT'le yakın işbirliği içindeyiz

MİT'le yakın işbirliği içindeyiz

İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, ülkesiyle Türkiye arasında istihbarat işbirliğinin arttığını söyledi. Bikdeli, Kürt sorununda bölge ülkeleriyle uzlaşılması gerektiğini ifade etti.

A+A-

İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, ülkesinin istihbarat örgütü MOIS’in Milli İstihbarat Teşkilatı’yla (MİT) yakın işbirliği içinde olduğunu da söyledi. Diplomasi muhabirleriyle kahvaltıda bir araya gelen Bikdeli, iki ülke arasındaki istihbarat işbirliğinin arttığını ifade etti.

Bikdeli, sözlerini şöyle sürdürdü: “İki ülke arasındaki çeşitli alanlarda ilişkiler çok doğaldır. Gelişme ve kalkınma sağlanması durumunda iki ülkenin güvenlik ve istihbarat alanlarında da işbirlikleri gelişir. Hiç kimse iş birliklerimizi zayıf noktamız olarak ya da karanlık ilişkiler olarak değerlendirip bunları bu şekilde gündeme getirme hakkına sahip değildir.”

SURİYE’DE ÇÖZÜM İÇİN ANLAŞTIK

Bikdeli’ye, Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius’un, “MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Türkiye’deki İran uyruklu İsrail ajanlarının isimlerini Tahran’a verdi” iddiası soruldu. Bikdeli, “O dönemde büyükelçi değildim. Bilmiyorum” cevabını verdi. Çözüm sürecinin İran için önem arz ettiğini belirten Bikdeli, “Bu (Kürt) sorun bölge ülkeleri ile de uzlaşılması gereken bir konudur” dedi.

Türkiye ve İran’ın Suriye’de siyasi çözüm adına birlikte çalışmak için anlaştığını da ifade eden Bikdeli, Türkiye ve İran arasındaki altın ticaretinin tekrar başlayacağını kaydetti.

‘Türk Alevileri ile bağımız var’

Bik­de­li, Ale­vi va­tan­daş­lar­la il­gi­li de­ğer­len­dir­me­sin­de şun­la­rı söy­le­di: “Tür­ki­ye­’nin çe­şit­li yer­le­rin­de­ki halk­la, çe­şit­li il­gi ve bağ­la­rı­mız var­dır. Türk Ale­vi­le­ri­nin de İran hal­kı ile bağ­la­rı ve ala­ka­la­rı var­dır. On­lar da iki ül­ke ara­sın­da­ki halk­la­rın da­ha ya­kın ol­ma­sı için köp­rü gö­re­vi gör­mek­te­dir­ler. Kar­deş­çe bağ­la­rı­mı­zı güç­len­dir­mek için Tür­ki­ye­’de­ki bü­tün halk ke­si­min­den ya­rar­lan­mak is­ti­yo­ruz.”

ABD’den Türkiye’ye yaptırım muafiyeti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran’a yaptırımlar konusunda önemli açıklamalar yaptı. Kerry, yaptığı açıklamada, “Obama’nın ortaya koyduğu gibi, P5+1 ülkelerinin İran’ın nükleer programıyla ilgili kaygılarını giderecek kapsamlı bir anlaşma için İran’la müzakere çabasını sürdürürken, ABD’nin bu ülkeye yönelik mevcut yaptırımları kuvvetli şekilde uygulamaya devam edeceğini” vurguladı.

Kerry, bu bağlamda, İran’dan ham petrol alımlarının hacminde önemli ölçüde ilave azaltmalara gitmelerinden dolayı Türkiye, Çin, Hindistan, Güney Kore ve Tayvan’ın, 2012 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası’nın (NDAA) 1245 sayılı kısmında yer alan yaptırımlardan 6 ay muaf tutulmaya tekrar hak kazandığını belirtti. Kerry, Malezya, Güney Afrika, Singapur ve Sri Lanka’nın da yaptırımlardan muaf tutulmaya yeniden uygun görüldüğünü bildirdi. Kerry, söz konusu yaptırımların bu 9 ülkedeki finansal kuruluşlara süresi uzatılabilecek şekilde 180 günlük dönem için daha uygulanmayacağını ve bu yöndeki bildirimi Kongre’ye sunacağını belirtti.

BUGÜN GAZETESİ