1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Motorin Fiyatında İndirim!
Motorin Fiyatında İndirim!

Motorin Fiyatında İndirim!

Motorin fiyatları yurt genelinde ortalama...

A+A-

 Motorin ve kırsal motorinin perakende satış fiyatında, bugünden geçerli olmak üzere ortalama 6 kuruş indirim yapıldı.


Geçtiğimiz günlerde üst üste benzine gelen zamların ardından bugün mazot kullanan araç sahiplerini sevindirecek bir haber geldi. Motorin fiyatları yurt genelinde ortalama 6 kuruş geriledi. 


Motorin ve kırsal motorinin perakende satış fiyatında, bugünden geçerli olmak üzere ortalama 6 kuruş indirim yapıldı. 


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 22 Mart'tan beri 3,97-3,99 lira olan kırsal motorinin litre fiyatı bugün 3,91-3,93 liraya, 4,04-4,07 lira olan motorinin litre fiyatı da 3,98-4,01 liraya indirildi. 


Akaryakıt ürünlerinin perakende satış fiyatları, dağıtım şirketlerinin maliyetine ve rekabet şartlarına, illere ve dağıtım şirketlerine göre litrede, birkaç kuruş farklılık gösterebiliyor. 


AKARYAKITTAN EN ÇOK DEVLET KAZANIYOR 


Akaryakıtı en yüksek fiyatlarla satan ülkeler sıralamasında ilk sıralarda yer alan Türkiye'de benzinin litresinden ortalama 3 lira vergi alınıyor. 


Vatandaşların satın alma gücü göz önünde bulundurulduğunda, dünyanın en pahalı benzinini ve motorinini tüketen ülke olan Türkiye'de rafineriden çıkan benzin aslında o kadar pahalı değil. 


Türkiye'de, rafineriden yaklaşık 1.70 kuruşa çıkan benzin, tüketicinin deposuna 4.70 lira olarak giriyor. Yani, litre fiyatında yaklaşık 3 lira vergi ve akaryakıt şirketlerinin kar payı. Akaryakıt şirketlerinin litrede 35- 40 kuruş kar payı aldıkları göz önünde bulundurulduğunda, 4.72 kuruşa satılan 1 litre benzinde ödenen verdi 2.5 liranın üzerinde.