1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müdahale için devletler hazırlık yapıyor
Müdahale için devletler hazırlık yapıyor

Müdahale için devletler hazırlık yapıyor

Kimyasal silah kullanımı sonrasında Suriye'ye müdahale yapmayı düşünen Amerika, İngiltere'de savaş hazırlıklarının ve planlarının yapıldığı ortaya çıktı.

A+A-

  Suriye artık her an vurulabilir. Muhtemel savaş senaryoları ortalıkta geziniyor. Bunlardan en kuvvetli ihtimal ABD savaş gemilerinden Suriye'nin vurulacağına yönelik.

Artık müdahale için devletler de son hazırlıklarını yapıyorlar. İngiltere yarın savaş kararını alacak. ABD'nin ordusu ise hazır. Türkiye'de de tezkere tartışması var.

Suriye'de 21 Ağustos'ta rejim tarafından sivil halka karşı kimyasal silah kullanılmasının ardından ABD'nin Suriye'ye olası müdahalesi gündeme geldi.

ABD'nin liderliğinde uluslararası müdahale ihtimali giderek artarken, uzmanlar da muhtemel bir müdahale durumunda izlenecek stratejiler hakkında öngörülerde bulunuyor.

İNGİLTERE HAZIR

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın başkanlığındaki Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında, kimyasal silahların Esed tarafından kullanımının kabul edilemez olduğu ve dünyanın buna seyirci kalmaması gerektiği yönünde karar alındı.

Başbakanlıkta yapılan, bakanlar, üst düzey askeri ve istihbarat yetkililerinin katıldığı toplantının ardından Başbakan Cameron resmi twitter adresinden, "Ulusal Güvenlik Konseyi oybirliğiyle, kimyasal silahların Esed tarafından kullanımının kabul edilemez olduğu ve dünyanın buna seyirci kalmaması gerektiği kararı aldı" diye yazdı.

Cameron bugün ayrıca, ülkesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) tartışılmak üzere, Suriye'deki kimyasal silah saldırısını kınayan ve sivilleri korumak için gerekli önlemlerin alınmasına yetki veren bir tasarı hazırladığını açıkladı. Tasarının bugün BMGK'nin beş daimi üyesi tarafından New York'ta görüşülmesi bekleniyor.

İngiliz Parlamentosu ise yarın, Suriye'deki kimyasal silah saldırısının ardından verilecek tepkiyi görüşmek üzere acil toplanacak. Parlamentoda, Suriye'deki kimyasal silah saldırısına verilecek tepkiyle ilgili hükümet önergesi görüşülecek ve oylama yapılacak.

FRANSA İKİYE BÖLÜNDÜ

Suriye’ye uluslararası askeri müdahale ihtimali, Fransız siyasetçileri ikiye böldü.

Cumhurbaşkanı François Hollande’ın, Paris’in Suriye yönetimine yönelik olası uluslararası askeri mühahaleye katılmaya hazır olduğunu belirten açıklaması, siyaset dünyasında geniş yankı uyandırdı.

Fransız siyasetçilerin bir kısmı bu öneriye sıcak bakarken, özellikle aşırı sağcı ve solcu siyasetçilerin müdahaleye karşı çıktıkları gözlendi.

Aşrı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen, Suriye’ye olası müdahaleye sert bir şekilde karşı çıkarken, "bu müdahalenin ülkedeki aşırı dinci grupları güçlendireceğini’’ iddia etti. Le Pen, ‘’Müdahele olursa, bu ülkedeki Hristiyanların işbaşına gelecek şeriat rejimi tarafından yok edileceğini" ileri sürdü.

İLK SAVAŞ PLANI

Muhtemel bir müdahale konusunda çok çeşitli senaryolar mevcut. Bunlardan ilkine göre ABD, Suriye'nin hava sahasını kullanmak yerine Akdeniz'den savaş gemileri ve denizaltılardan atacağı isabet oranı oldukça yüksek güdümlü füzelerle Suriye'yi vurabillir.

4 SAVŞA GEMİSİ AKDENİZDE

ABD, 6. filonun görev alanında yer alan Akdeniz'e şimdiden 4 savaş gemisi gönderdi. Bunlardan havada manevra yeteneğiyle donatılmış güdümlü Tomawahk füzeleri ve çeşitli uzun menzilli silahlarla dolu iki gemi Doğu Akdeniz'de yani Suriye sahiline yakın bölgede konuşlanmış durumda. Bunların dışında ABD'nin bölgede iki uçak gemisi ve nükleer güce sahip bir de denizaltısı bulunuyor.

İNGİLTERE DE SAVAŞ GEMİLERİNİ GETİRDİ

İngiltere'nin ise bölgede biri helikopter gemisi, ikisi firkateyn olmak üzere toplam 4 savaş gemisi bulunuyor.

EN MUHTEMEL SENARYO KADDAFİ OPERASYONU

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin 2011'de devrilmesi sırasında kullanılan stratejinin bir benzerinin kullanılması en muhtemel seçenek olarak görülüyor.

Buna göre deniz ve hava kuvvetlerinin rol aldığı ve güdümlü füzelerle desteklenmiş ABD ve müttefiki ülkelerin rol alacağı çok uluslu bir saldırı söz konusu. Suriye ile Libya arasındaki temel fark ise Suriye hava kuvvetlerinin mukavemet gücünün Libya'nınkinden çok daha yüksek oluşu.

KIBRIS ÜSLERİ Mİ TÜRKİYE Mİ?

Savaş uçaklarının kullanılması askeri üslerin kullanılması ihtimalini de beraberinde getiriyor. Bu konuda İngiltere'nin Kıbrıs'taki Ağrotur ve Dikelya üsleri Suriye'ye en yakın üs olarak dikkati çekiyor.

TÜRKİYE'DEKİ KULLANILABİLECEK ÜSLER

Bunlar dışında operasyonlarda kullanılabilecek yakınlıktaki diğer üsleri ise Türkiye'deki İzmir ve İncirlik, Kuveyt'teki Ali Al Salem, Ahmed Al Jaber ve Arifjan üsleri. Bunlar dışında ABD'nin Suudi Arabistan, Katar, Bahrey, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde de askeri hava üsleri, Umman Körfezi'nde ise 5. filoya ait savaş gemileri de mevcut.

ABD'nin yanında müttefiki İngiltere ve Fransa'nın da Ortadoğu'da çok sayıda askeri üssü bulunuyor fakat bu üslerin kullanılma ihtimali de şimdilik oldukça zayıf görünüyor.

TÜRKİYE'YE TALEP GELDİ Mİ?

Türkiye'ye gelince, ABD ve müttefiklerinin Türkiye'deki üslerin kullanamasıyla ilgili bir talebi henüz gündeme gelmedi. İncirlik hava üssündeki hareketsizlik de bu durumu doğruluyor. Bu bakımdan tezkere tartışmaları oldukça erken başlamış gibi görünüyor.

ÜÇÜNCÜ SAVAŞ SENARYOSU

Diğerlerine göre oldukça zayıf fakat tamamen de gözardı edilmeyen bir başka seçenek ise insansız hava araçlarının (İHA) kullanılması.

İHA'lar, uzun sürede havada kalabilme, uzun mesafeler kat edebilme ve en önemlisi can kaybı riskini ortadan kaldırma gibi olumlu özellikleriyle dikkati çekiyor.