1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müftüden Türkiye-İspanya maçı uyarısı
Müftüden Türkiye-İspanya maçı uyarısı

Müftüden Türkiye-İspanya maçı uyarısı

İşte detaylar...

A+A-

Manisa Müftüsü Sinan Cihan, "Biz milli takımın başarılı olmasını canı gönülden arzu ederiz. Maç gecesi de teravih namazı aynı özellikte kılınmalı" dedi.

 

Cihan, "Alo Fetva" hattına gelen sorularla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, ramazan ayında "Alo Fetva" hattına "İmsak vakti geçti, apar topar yemek yedim orucum bozulur mu?", "Şeker hastasıyım, insülin orucu mu bozar mı?", "Arabam vardı, sattım ama daha parasını tahsil etmedim. Zekatını vermem gerekiyor mu?" gibi sorular geldiğini aktardı. Cihan, günlük ortalama 50 olan hattı arama sayısının, ramazan nedeniyle ikiye katlandığını belirtti. Gazetecilerin teravih namazı ile milli takımın maç saatlerinin çakıştığını hatırlatması üzerine Cihan, şunları söyledi:

 

"Bir ibadetin bu tür gelişmelere bağlı olarak gündeme getirilmesi son  derece sakıncalı. Namaz nasıl bir ibadettir, nasıl bir özellik taşır? Futbol  nedir, nasıl bir özellik taşır? Biz bunların arasında nasıl bir bağlantı kurarak  yola devam ederiz? Bunlar ayrı dünyaların işleri. Herkes usulüne uygun şekilde  görevini yapacak. Biz milli takımın başarılı olmasını canı gönülden arzu ederiz.  Namaz nasıl kılınacak sorusuna, maç gecesi de teravih namazı aynı özellikte  kılınmalı."

 

İmamların görevini yapacağını vurgulayan Cihan, "Hepimiz görevimizi  yapacağız. Namazı, namaz olmaktan çıkaran arkadaşa ne gerekiyorsa onu yaparız.  Jet imamların hiçbir makul tarafı yok, savunulabilir tarafı yok." dedi.

 

Şu ana kadar müftülüğe jet imam şikayeti gelmediğini de belirten  Cihan, görevini layıkıyla yerine getirmeyenler hakkında gerekli işlemlerin  yapılacağını kaydetti.