1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mührü Kırat’a Vur Çile Ve Beladan Kurtul
Mührü Kırat’a Vur Çile Ve Beladan Kurtul

Mührü Kırat’a Vur Çile Ve Beladan Kurtul

Tarım köylüsüne seslenen DP Bursa milletvekili Adayı Prof. Dr. Baş, "Eğer Demokrat Parti’nin dışında bir partiye oy verirseniz bundan sonra topraklarınızda bereket beklemeyin" dedi ve "Demokrat Partiyi seçerek çileye ve belaya dur deyin" çağrısında bulund

A+A-

Demokrat Parti (DP) Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş AKP hükümeti döneminde tarımın ve hayvancılığın tükenme noktasına geldiğini söyledi. Tarım köylüsünün yakıt, tohum ve diğer girdilerin fiyat artışları karşısında üretim yapamaz hale geldiğine işaret eden Prof. Dr. Haydar Baş, tarım köylüsüne devletin destek vermesinin şart olduğunu söyledi. Köylüyü gerçekten milletin efendisi yapacaklarını söyleyen DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Baş, "Biz kardeşlerimizin yetiştirdiği ürünlerin yüzde 50 avansını tohumunu toprağına atmadan vereceğiz" dedi.

Köylü toprağını satıyor

"Mevcut iktidar döneminde tarımımız ve hayvancılığımız bitmiştir" diye konuşan Demokrat Parti Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Tarım kesimiyle sohbet ettiğimizde, "yakıt pahalı, tohum pahalı, işçi alıyoruz işçi pahalı" diyorlar. İşçilerin çalışamadığı, yakıtın alınamadığı, gübrenin vurulamadığı topraktan hiç kimse verim elde edemez. Hadi verim elde ediyorsunuz var sayalım. Topluyorsunuz bağınızdan, bahçenizden pazara getiriyorsunuz 5 liraya mal ettiğinizi 4 liraya satma mecburiyetinde kalıyorsunuz. Böyle bir memlekette tarımla vatandaşlarımızın geçinmesi mümkün olabilir mi? Onun için tarımla uğraşan kardeşlerimiz diyor ki; "biz yetiştirdiğimiz ürünleri satamıyoruz. Ne yapalım? Toprağımızı satalım" Şu anda çiftçinin topraklarının yüzde 22’si elinden çıkmıştır. Ben onlara demiştim ki, "sakın bir karış toprağınızı satmayın, o mesleği biz öyle bir hale getireceğiz ki merhum Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi köylü gerçekten milletin efendisi olacak." Neden olacak? Çünkü biz kardeşlerimizin yetiştirdiği ürünlerin yüzde 50 avansını vereceğiz. Henüz tohumunu toprağına atmadan avans vereceğiz ona. Onu yetiştirdikten sonra alım garantisi vereceğiz. O sınıfta ithal edilen mamüllerin ithalatını durduracağız. Senin memleketin buğday ambarı, dünyanın şurasından burasından buğday getiriyorsun, mısır getiriyorsun, arpa getiriyorsun. Onun için kimse merak etmesin, Sayın Genel Başkanımız Namık Kemal Zeybek bu konuda tam yetki vererek "istediğiniz şekilde tarımla ilgili konuları milletimize duyurun ben bu işlerin arkasındayım" şeklinde bizlere beyanlarda bulunmuştur. Aynen Milli Ekonomi Modeli’nde geçen bütün kurallar Demokrat Parti ittifakında geçerlidir."

Ampulü geç Kırat’ı seç

"Tarımla uğraşan kardeşim eğer Demokrat Parti’nin dışında bir partiye oy verirseniz bundan sonra topraklarınızda buğday, mısır, arpa beklemeyin" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Biz size yapacaklarımızı bu kadar açık ve net olarak konuşuyoruz. Bugüne kadar size vadettikleri halde size topraklarınızdan başka birşey sattırmayanların eğer sözlerine inanırsanız çok samimi olarak söylüyorum bunun manevi vebalinin altından da kalkamazsınız" dedi. DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Sizler basiret ehlisiniz onun için ayağa kalkacaksınız, Demokrat Partiyi seçerek bu çileye, bu belaya dur diyeceksiniz. Kardeşlerimizin gübre problemi olmayacak, yakıt problemi olmayacak, tohum problemi olmayacak ve de para problemi olmayacak. Ürünleri ve kendileri sigortalı yapılacaktır. Sadece bu konuda mı? Hayvancılıkta da DP iktidarı döneminde aynı kurallar Milli Ekonomi Modeli’nde olduğu gibi geçerlidir. O halde 12 Haziran’da milletimizin yapması gereken husus nedir? Ampul’ü geçmek, Kırat’ı seçmektir."