1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Muhteşem proje için imzalar atıldı
Muhteşem proje için imzalar atıldı

Muhteşem proje için imzalar atıldı

İşte detaylar...

A+A-

Ortahisar Belediyesi, Beşirli sahilinde hayata geçireceği Eko-Park Projesi için Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile işbirliği protokolü imzaladı.

 

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım'ın imza attığı protokolle birlikte Eko-Park Projesi'nin yüzde 75'lik kısmının finansmanı DOKA tarafından karşılanacak.

 

YENİ BİR YAŞAM ALANI

 

Ortahisar'da vatandaşların daha mutlu ve huzurlu olacağı yeşili artırıcı projeler geliştirmeye özen gösterdiklerine dikkat çeken Başkan Genç, "Karayolları'ndan, şehrimizin göbeğinde bulunan Beşirli'deki 12 dönümlük araziyi Eko-Park Projemizi hayata geçirmek hedefiyle devralmıştık. Projemizi Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansıyla paylaştık. Onlar da destekleyecekleri sözünü verdiler. Projemizi inşallah bugün imzalayacağımız protokolün ardından ihale edip hayata geçireceğiz. Bu projemiz 22 Nisan'da Antalya'da açılışı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Expo Antalya 2016 Fuarı'na 521 proje arasından 15. sırada katılmaya hak kazandı. Zira 52 ülkenin katıldığı bir fuarda 521 proje arasından 15. olmak büyük bir dereceydi. Proje maliyet bedelinin yüzde 75'ni bizzat DOKA karşılıyor. Bugün bunun protokolünü imzalıyoruz. DOKA'mızın da desteğiyle hızlı bir şeklide ihale sürecini başlatıp icraat aşamasına geçeceğiz. Böylece şehrimize, vatandaşlarımıza, çocuklarımıza önemli bir yaşam alanını kazandırmış olacağız. Ben bu projeye aktif bir şekilde desteğini ortaya koyan, bizzat bizim kadar takip eden ve etmekte olan çok kıymetli genel sekreterim Çetin Oktay Kaldırım Bey'e çok teşekkür ediyorum. Aynı zamanda bu 12 dönümlük alanı bize devredilmesini sağlayan o zamanki Karayolları Genel Müdürümüz Cahit Turan Bey'e, Bölge Müdürümüz Selahattin Bey'e de teşekkür ediyorum. Projenin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

 

TURİZM ALTYAPISI İÇİN ÖNEMLİ BİR PROJE

 

DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise projenin alternatif turizme yeni bir soluk, yeni bir bakış açısı getirdiğine vurgu yaparak turizm altyapısı için projenin çok önemli olduğunu söylen Kaldırım, "Gerçekten önemli bir proje. Biz turizmde şehir ve bölge olarak çok iyi bir ivme yakaladık. Yeni bir aşamaya geçmek istiyoruz. Başta Trabzon olmak üzere bölgemize Körfez ülkelerinden çok yoğun bir şekilde ziyaretçilerimiz geliyor. Kuveyt'ten, Medine'den direk seferler başladı. Yakında Abu Dabi'den de başlayacak. Dubai ve Katar ile görüşmeler devam ediyor. Dolayısıyla ben buraya ziyaretçi getirme konusunda bir sıkıntı yaşadığımızı düşünmüyorum. Uzak Doğu'ya dönük olarak da tanıtımlarımız devam ediyor. Japonlar da gelmeye başladı. Avrupa'dan, Amerika'dan gelen turistlerimiz var. Bir de kış turizminin altyapısının geliştirilmesiyle birlikte Trabzon ve Rize'ye yeni kayak tesislerinin kurulmasıyla birlikte 6-7 ay olan turizm sezonunun bütün yıl boyunca yapılabilir seviyeye geleceğini düşünüyorum. Kış turizmiyle birlikte yakın coğrafyamız olan Ukrayna, Gürcistan, Rusya ve Avrupa gibi önemli pazarlara hitap edebileceğiz. Dolayısıyla ikinci aşama diyorum. İkinci aşama şu açıdan önemli. Gelen ziyaretçilerin kalitesini ve memnuniyetini artırmak burada çok önemli. Daha üst gelir gruplarına hitap edebilmemiz, daha çok harcama yapabilen turistleri çekmemiz gerekiyor. Bunun için de altyapımızı ve kalitemizi geliştirmek önemli” diye konuştu.