1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Mülakat zorunluluğu getirildi!
Mülakat zorunluluğu getirildi!

Mülakat zorunluluğu getirildi!

Mülakat zorunluluğu getirildi!

A+A-

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bundan sonra gerçekleştirilecek bütün öğretmen atamalarının mülakatla yapılacağını belirtti.

Öğretmen atamaları için en doğru usulün mülakat tekniği olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, "Eğitimdeki en önemli neden öğretmen, Öğretmen eğitimin kilit taşıdır. Dolayısıyla öğretmenin niteliğini arttırmalıyız. Daha önce KPSS'den en yüksek puanı alan atanıyordu. Peki bu doğru bir atama usulü müdür? Geleceğimizi teslim ettiğimiz öğretmenler için doğru bir teknik değildir. Bundan sonra tüm öğretmenler mülakatla alınacak. Öğretmenlere her yıl sözleşme yapılacak. 4 senenin sonunda performansı yeterliyse kadroya alacağız."

"ÖĞRETMENLERE SİYASİ GÖRÜŞÜNE GÖRE PUAN VERİLMİYOR"

Öğretmen mülakatlarında siyasi soruların sorulduğu iddialarına da değinen Bakan Yılmaz, "Kardeşimiz dahi olsa bu işi başaramıyorsa işi teslim edemeyiz. En nitelikli insanları almak ve etkin olmak en önemli unsurumuzdur. Siyasi görüşü dikkate alınarak puanlama yapılmıyor. Bu soruların sorulduğu iddia ediliyor. Bu soruların sorulduğu iddia ediliyor fakat bunlar soru havuzumuzda katiyen yok. " dedi.

"3 BİN 392 İTİRAZ GELDİ"

18 ilde 300 komisyon ve bine yakın görevli ile mülakatlar yapıldığını ifade eden Bakan Yılmaz 53.000 kişinini mülakata alındığını ve yalnızca 3.392 kişini itiraz ettiğini belirtti. Yılmaz, 17 kişinin yapılan maddi hatadan kaynaklı itirazının kabul edildiğini ifade etti.