1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Murat Karayılanın açıklaması ne anlama geliyor?
Murat Karayılanın açıklaması ne anlama geliyor?

Murat Karayılanın açıklaması ne anlama geliyor?

Karayılan'ın Güçlerimiz savaş olasılığını da dikkate alan bir eğitimden geçecek şeklindeki açıklaması tartışmalara yol açtı.

A+A-

Uzmanlar, PKK'nın Ortadoğu'da kazanım için silahtan vazgeçmeyeceği, yeni süreci de çatışma evresi için hazırlık olarak kullanacağı görüşünde birleşti.

Gazeteci Hasan Cemal, PKK'nın geri çekilmesini uzun süredir Kandil'den takip ediyor. İzlenimlerini bir internet sitesinde yayınlayan Hasan Cemal'in, KCK'nın Kandil'deki en üst düzey ismi Murat Karayılan'dan aktardığı bazı sözler ise tartışma yarattı. Karayılan'ın "Yeni gelmedik Kandil'e. 2 Mayıs 1983'ten beri 30 yıldır Kandil'deyiz. Burası Kürdistan'dır. Güçlerimizin çekilmekte olduğu topraklar da yine Kürdistan'dır. Çekilen güçlerimiz savaş olasılığını da dikkate alan bir eğitimden geçecek" şeklindeki sözleri, PKK'nın yeniden savaşa hazırlandığı gerçeğini gözler önüne serdi.

SİLAH BIRAKMA ALGISI YOK

Uzmanlar ise PKK'nın Ortadoğu'da kazanım için silahtan vazgeçmeyeceği görüşünde. Doç Dr. Mehmet Akif Okur, Karayılan'ın açıklamasının, PKK'nın silah bırakacağı algısının Kandil'de olmadığının delili olduğunu söyledi.

PKK'nın, Türkiye'de terör eylemi yapmayarak silahlı gücü aracılığıyla Irak ve Suriye'de yeni açılım hazırlığı yaptığını belirten Okur, "PKK Irak'ta, 'Barzani'nin bağımsızlığını destekleyip, Maliki ile çatışmayız' diyor. Suriye'de ise PYD ile Esed rejimine karşı olmayan bir çatışma var. PKK, Ortadoğu'da denetleyebileceği ve dünyanın meşru kabul edeceği bir toprak parçası için hazırlanıyor. Silahlı hazırlık safhasında Türkiye ile ilgili seçenekleri de dışarıda bırakmayacaklar" şeklinde konuştu.

ÇATIŞMAYA HAZIRLIK SAFHASI

Türkiye'nin Ortadoğu'da daha önce etnofobi ile hareket etmesinin yanlış olduğunu ifade eden Okur şöyle devam etti: "PKK'yı temsil eden söylemler, süreçle ilgili Türkiye'deki coşkuya karşılık bulmuyor. Süreci yeni bir çatışma evresi için hazırlık olarak geçirmeye çalışan bir PKK kadrosu var. Yani emekliliğe hazırlanan PKK yok. Türkiye, Suriye Kürtlerinin meselesini sahiplenmeli ama 'PKK tekeli üzerine kurulu bir Suriye' olmaz. Sınırımızın hemen dibinde, Öcalan'ın lideri olduğu 20 bin kişilik silahlı militanı olan bir yapı, Türkiye üzerinde politik baskı oluşturur. Ayrılıkçı terörün ayakları dönüşme sinyali göstermiyor.”

Türkiye silahlı gücün tasfiyesini hedeflemeli

Doç. Dr. Mehmet Akif Okur, 'Silahı arkada bıraktık bütünleşiyoruz' üslubunun PKK'da olmadığının altını çizdi. Okur, “Türkiye, Ortadoğu yeniden dizayn edilirken silahlı gücün tasfiyesini hedeflemeli" ifadesini kullandı.

SİLAHSIZ KAZANIM DÜŞÜNMÜYORLAR

Prof. Dr. Mehmet Özcan da PKK'nın silahı varlığını sürdüreceği görüşünde. Özcan "Karayılan ve Öcalan'a özgürlük olmadan büyük bir savaş olur şeklindeki açıklamalar, PKK'nın bir terör örgütü olarak kendisini tasfiye etmeyi düşünmediğini gösteriyor. Irak, İran ve Suriye'de silahlı varlığını sürdürmeye kararlı.

PKK'nın, Suriye'deki defacto yapıyı korumak için silahlı bir güce ihtiyacı var. Petrol kuyuları, statükoyu koruma ve ekonomik faktörlere ulaşma çabası hakim. Böyle bir aşamada PKK'nın silahlı unsuru dağıtması söz konusu değil.”

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ