1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müslim'e 3 mesaj
Müslim'e 3 mesaj

Müslim'e 3 mesaj

MİT ve Dışişleri Bakanlığı, İstanbul’da bulunan PYD lideri Salih Müslim’e üç konuda uyarıda bulundu. Sürece dair öneriler dile getirilirken Salih Müslim’in İmralı’da Abdullah Öcalan’la görüştüğü iddiası da doğru çıkmadı.

A+A-

Önceki akşam Erbil’den İstanbul’a gelen PYD lideri Salih Müslim dün gün boyu MİT ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüştü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre müsteşar seviyesinde yapılan görüşmeler pozitif bir havada geçti. Türkiye’nin endişe ve önerilerini dile getirirken Salih Müslim de Suriye’de yaşanan durum hakkında bilgi verip Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini söyledi.

ÖCALAN’LA GÖRÜŞMEDİ

Türkiye’den bugün ayrılması beklenen Müslim’in iddia edildiği gibi İmralı’da Öcalan ile görüşmedi. Edinilen bilgiye göre görüşmeler de Salih Müslim’in yapıcı bir dil kullandığı, ‘Türkiye ile gerginlik istemediği, daha çok ülkelerindeki yabancı savaşçıların uygulamalarından duyulan rahatsızlıkları dile getirdiği’ öğrenildi. İyi derece Türkçe bilen ve Türkiye’yi yakından takip eden Müslim’in sınırdaki PYD bayrağını değiştirtmesi de bir iyi niyet gösterisi olarak yorumlandı.

DE-FACTO OLMASIN

Türkiye’nin Salih Müslim’e ilettiği uyarılar şöyle:

1) Esed rejimiyle işbirliği yapmayın: Türkiye, PYD liderine böyle bir durumda Kürtler ile Araplar arasında çıkacak gerginliğe dikkat çekti. Ayrıca PYD’nin Suriye muhalefeti içinde şüphe bırakmayacak şekilde yer alması da istendi.

2) Emrivaki yapmayın: Türkiye, PYD liderine ‘emrivaki şekilde, diğer unsurlarla istişare etmeden bir mezhep ya da etnik temelli bir de-facto yapı kurmamaları’ konusunda uyarılarda bulundu. Türkiye buradaki temel kaygısının Kürtlerin ya da herhangi bir grubun statü elde etmesi değil, böyle bir yapı kurulursa bütün gruplar aynı şeyi yapmaya kalkar ve savaşın önüne geçilemez olmasında olduğunu anlattı.

3) Sınır güvenliğine dikkat: Türkiye net bir şekilde “Türkiye’nin güvenliğine zarar verecek şekilde, sınır güvenliğine zarar verecek şekilde faaliyet içinde olmamaları. Bunu kim yaparsa yapsın-sadece PYD değil Türkiye ona karşı tedbir alır, durum değişmez” mesajını verdi.

3 ayda üçüncü görüşme

Bugün Türkiye’den ayrılması beklenen Salih Müslim ile son üç ayda yapılan bu üçüncü görüşme. mayıs ve haziran aylarında da görüşmeler yapılmıştı. Son görüşme de doğal olarak güncel gelişmeler gündemi belirlemiş oldu. Bu görüşmeler Türkiye’nin oyun planını göstermesi açısından önemli. Çünkü Türkiye ‘Kürt fobisine kapılmadan’ gruplarla oturup konuşabildiğini göstermiş oldu.

SET ÇEKME DÜŞÜNCESİ

Ayrıca Suriye’de ‘Beşşar Esed ve El Nusra dışındaki tüm gruplarla oturur konuşuruz’ mesajı da verilmiş oldu. Türkiye PYD ile görüşerek aynı zamanda ‘Türkiye’yi ilgilendiren bir konuda hiçbir kartı başkasına bırakmayız’ demiş oldu. Öte yandan PYD ile yakın ilişkiye girerek PYD’nin Türkiye’ye karşı kullanılmasına set çekme düşüncesi de var. Edinilen bilgiye göre bu görüşmeler önümüzdeki günlerde de devam edecek.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ