1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mustafa Sarıgül resmen CHP'de
Mustafa Sarıgül resmen CHP'de

Mustafa Sarıgül resmen CHP'de

CHP Parti Meclisi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün üyeliğini onayladı. CHP’li 10 üye ret oyu kullanırken 44 üye Sarıgül için kabul oyu kullandı

A+A-

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP Parti Meclisi tarafından yapılan oylama sonucunda resmen CHP’ye katıldı. Sarıgül böylece, politikaya başladığı partiye 8.5 yıl aradan sonra geri dönmüş oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplanan Parti Meclisi’nde, “parti tüzüğünün 75. maddesine göre bağışlanma istekleri” görüşüldü.

4 OY BOŞ ÇIKTI

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için ismine kesin gözüyle bakılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün de geri dönüş başvurusu bu kapsamda ele alındı. Yapılan gizli oylamada 58 PM üyesi oy kullandı. 44 üyenin ‘evet’ oyuyla Sarıgül hakkındaki ihraç kararı kaldırılırken, 10 üye ret oyu verdi, 4 oy da boş kullanıldı. Böylece Sarıgül 8.5 yıl aradan sonra yeniden CHP üyesi oldu. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun 9 Kasım’da Genel Merkez’de düzenlenecek törenle Sarıgül’e parti rozeti takacağı belirtildi.

2005’TE İHRAÇ EDİLMİŞTİ

CHP’de Gençlik Kolları’nda siyasete başlayan ve 18. Dönem İstanbul Milletvekilliği yapan Sarıgül, 29 Ocak 2005’te Ankara’da yapılan 13. Olağanüstü CHP Kurultayı’nda dönemin Genel Başkanı Deniz Baykal’a karşı genel başkan adayı olarak çıktı.

Olaylı kurultayın ardından kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na (YDK) sevk edilen Sarıgül, 24 Mart 2005’te YDK kararıyla partiden ihraç edilmişti. Sarıgül, geçen günlerde kendi el yazısıyla yazdığı di­lek­çey­le CHP’­ye baş­vu­ra­rak hak­kın­da­ki ih­raç ka­ra­rı­nın kal­dı­rıl­ma­sı­nı ve üye­li­ği­nin ia­de­si­ni ta­lep et­miş­ti.

‘CHP Parlamento’da tarih yazdı’

Parti Meclisi toplantısı öncesi bir açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, AK Partili kadın milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu’na başörtüsü ile gelmesine değindi.

CHP’nin Parlamento’da tarih yazdığını ifade eden Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “AKP’liler, onların medyaları hazırlanmış kıta kıta bekliyorlar. CHP’ye saldıracaklar, püskürtecekler. CHP, kendisine yakışan tavırla Parlamento’da yerini aldı. Biz CHP olarak kadının bedeni, giysisi üzerinden siyaset yapmayı doğru bulmuyoruz. Düne kadar hem kadının bedeni, hem giyimi üzerinden siyaset yaptılar. Utanmadan dönüp, CHP’yi suçladılar. Artık hiç kimse türban üzerinden mağduriyet edebiyatı yapamayacak. Hazırlıkları ona göre yapmış, saldırılarını da ona göre hazırlamışlardı. Tam bir bozguna uğradılar.”

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ