1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Musul'daki büyük tehlike!
Musul'daki büyük tehlike!

Musul'daki büyük tehlike!

Musul'daki büyük tehlike!

A+A-

Musul Barajı'nı güvende tutmak için Türk askerlerinin eğittiği Ninova Gönülleri'nin bölgeye sevk edildiği ifade edildi.

IŞİD'in elindeki Musul'u geri almaya yönelik operasyonunun başlamasının sonrasında büyük bir tehlike de ortaya çıktı. Sürekli erozyona uğrayan bir zemin üzerine kurulu olan Musul Barajı'na bir zarar gelmesi halinde bölgedeki bütün dengeler altı üst olabilir. Öte yandan operasyonun seyrine göre, IŞİD'in Irak'ın en büyük barajı olan Musul Barajı'nı yıkabileceği de ifade edildi.

Hürriyet'te çıkan habere göre, Irak'ın en büyük barajı olan Musul barajının çökme olasılığı, bilhassa ABD tarafından sıklıkla dile getirilmişti. Musul'daki büyük operasyonun başlamasının sonrasında barajın denetimi de önemli bir nokta haline gelmiş bulunuyor.

12 milyar metreküp su bulunduran barajın çökmesi durumunda Musul'un 4 saat içinde 21 metre su altında kalabileceği tahmin ediliyor. Ayrıca bu su dalgasının Musul'u tahrip etmesinin sonrasında Bağdat'ın büyük bir bölümünün de sular altında kalmasına neden olacağını belirtiliyor.

Barajın 2014 yılında IŞİD denetimine geçmesi ve bu dönemde gerekli bakımların aksaması durumu daha kritik hale getirmiş bulunuyor.

Musul Barajı'nı güvende tutmak için Türk askerlerinin Başika'da eğittiği Ninova Gönülleri'nin bölgeye sevk edildiği gelen bilgiler arasında.