1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Mutluluğu yakalamanın 7 anahtarı
Mutluluğu yakalamanın 7 anahtarı

Mutluluğu yakalamanın 7 anahtarı

Mutluluk size çok uzak değil. Yeter ki siz ona açılan 7 kapıyı açmayı başarın. İşte çok basit bir mutluluk formülü, Mutluluğu yakalamanın 7 anahtarı…

A+A-

 İnsanı mutluğa götüren 7 yol

İngiliz ekonomisti Richard Layard'ın Happiness (Mutluluk) adlı kitabında belirttiği, yedi temel etken var. Bu etken­ler değişik toplumlarda yüzlerce mutluluk araştırmasının verileri, incelenerek ortaya kon­muş. Ve ilk beş etken tüm toplumlarda aynı sırada kendini göstermiştir.

Buna göre araştırmalar mutluluğun yedi temel etkeni olarak şunları göstermiştir:

Sağlıklı Aile İlişkileri: Evet, ilk etken aile ilişkileri olarak ortaya çıkmak­tadır. Aile ilişkileri kendiliğinden sağlık­lı olmaz; çiçek bakar gibi, ilişkiye özen göstermek gerekir. Umarız ki siz de iş ve aile dengesini kurmaya özen gösterirsiniz. İş yaşamında başarılı olmak herkes için önemlidir. Özellikle erkekler için iş başarısı, onların kendilerini tanımla­malarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Ama iş başarısı kendi başına in­sanı mutlu etmeye yetmiyor. Araştırmalar, insan mutluluğunda en önemli etkeninin sağlıklı aile ilişkileri olduğunu gösteriyor.

Geleceğe Güven Duygusu: Araştırmalar, sahip olunan paranın miktarının değil, geleceğe duyulan gü­ven duygusunun mutluluğun temelinde yattığını gösteriyor. Bir emeklilik hesabı, size güven duygusu vererek mutluluğuna katkıda bulunabilir. İsveç, Norveç ve Dani­marka gibi sosyal devlet anlayışına hâkim İskandinav ülkelerindeki ortalama mutlu­luk, Amerika Birleşik Devletleri’ndekinden daha üst düzeyde olduğu görülüyor.

İşini Anlamlı Bulmak: Kişi an­lamlı bulduğu işi yapınca daha mutlu oluyor, daha fazla para aldığı halde işi an­lamsızsa, iş onu mutlu etmiyor. Yeni yılda umarım ya işinizi daha anlamlı bulmanın yollarını keşfedersiniz, ya da gönlünüze hitap eden yeni bir iş bulursunuz.

Arkadaşları ve Sosyal Çevre: Eski tabiriyle mahallemiz, komşuları­mız, ahbaplarımız mutluluğumuzun te­mel nedenlerindir. Yeni yılda arkadaş­lıkları, dostlukları yaşamımızda canlı tutmaya özen gösterelim; günaydın di­yelim, daha çok gülümseyelim. Çevre­mize pozitif enerji saçalım.

Sağlıklı Olmak: Bakın sağlık sı­ralamada beşinci konumda yer alıyor. Ben; "her şeyin başı sağlık" algılaması içinde, bu etkeni ilk sırada bekliyordum. İlk sırada değil ama yine çok önemli, ilk beşe giriyor. Demek ki onsuz da mutlu olunamıyor. Ye­diğinize, içtiğinize, sporunuza gerekli hassasiyeti göstermelisiniz

Özgür Olmak: Araştırmalar gösteriyor ki, kendi kararlarını ve­rebilen, seçimlerini yaparken öz­gür olduğunu düşünen insan daha mutlu. Doğan Cüceloğlu'nun tabiri ile "Kişinin kendi yaşamında var olması" gerekir.. Yaşamınızda var olmanın yollarını bulursanız mutlu olursunuz. "El âlem ne der?" diye yaşamak­tan vazgeçerek; "kendi gözünüze hesap vererek yaşarsınız."

Değer ve İlkelerin Olması: Mutluluğun yedinci önemli etkeni kişiye yol gösterecek değer ve il­kelerin bulunmasıdır. Sık sık karşılaşırsınız, ağır iş yapan insanlar büyük bir gurur ve hoşnutlukla, "... çocuğum var; çok şükür hiçbirinin boğazın­dan haram lokma geçmedi. Babam bana haram ekmek yedirmedi, ben de çocuklarıma haram yedir­medim," demiştir. Herhalde bu ifa­denin "kendi gözünüze hesap vere­rek yaşmak”la ne kadar sıkı ilişki içinde olduğunu görüyorsunuzdur.

Eğer bu kapıları açmayı başaramaz ve mutluluğu başka kapılar ardında ararsanız, pek çok kapı açmanız gerektiğini söylemeye gerek yok.