1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. NATO önce Rusya’nın silahlarını envanterden çıkarsın
NATO önce Rusya’nın silahlarını envanterden çıkarsın

NATO önce Rusya’nın silahlarını envanterden çıkarsın

Kosova'ya hareketinden önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, "Çin ile ortak tatbikat da yaptık. Bunların hepsi NATO’nun bilgisi dahilindedir" dedi.

A+A-

Bir gazetecinin füze savunma sistemiyle ilgili ihalede Çin’in ilk sırayı almasının ardından bazı tepkilerin geldiğini hatırlatarak, “Türkiye Çin ile sözleşme yapma kararlılığını sürdürüyor mu, yeni bir değerlendirme yapılma olasılığı var mı” sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, füzelerin operasyonel kabiliyetlerinden fiyatlarının uygunluğuna, ortak üretim anlayışına varıncaya kadar birçok hususun olduğunu söyledi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın bütün teklifleri puanlama sistemine göre inceleyerek kendilerine sunduğunu belirten Erdoğan şöyle devam etti:

“Şu anda en uygun şartlar puanlamada Çin’i göstermektedir. Tüm bu çalışmaları şu anda Çin ile müsteşarlık yetkilileri yapmaktadır. NATO’nun veya herhangi bir ülkenin bu konuda yapmış olduğu açıklamalar belirleyici değildir. NATO bu konularda bu kadar hassassa önce şu anda NATO üyesi olan birçok ülkede hâlâ Rusya’nın silahları var. Onların envanterlerinde bu mevcut. Bunlar bizim elimizde bilgi olarak var. Daha bunları kendi envanterlerinden çıkarmamışlardır. Biz geleceğe yönelik bir adım atıyoruz. Dolayısıyla belirlenen konsepte aykırı bir şey yok. Kaldı ki daha kısa bir süre önce biz Çin ile ortak tatbikat da yaptık. Bunların hepsi NATO’nun bilgisi dahilindedir. Ama bizim bağımsızlık anlayışımızı kimsenin de gölgelemeye hakkı yoktur.”

YENİ HAVALİMANI İLE DÜNYAYA AÇILDI

İşadamı Nihat Özdemir’in şirketi Limak’la Fransız Aeroport de Lyon’un Priştina’da inşa ettikleri Adem Yaşari Havaalanı’nın yeni binası ve terminalinin açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama tarafından yapıldı.

140 milyon euroluk harcamayla gerçekleştirilen tesisin 20 yıllık işletimini de konsorsiyum üstlenecek. Kosova, böylece tek uluslararası havalimanından tüm dünyaya bağlanacak ve yılda 5 milyon yolcuya hizmet verecek. Havalimanına, özgürlük mücadelesinde şehit olan Adem Yaşari’nin adı verildi. Türk özel sektörü, bu ülkede bugüne kadar 335 milyon, taahhüt sektörü de 800 milyon euroluk yatırım yaptı.

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ