1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Neden futbolcu satıyorsunuz?
Neden futbolcu satıyorsunuz?

Neden futbolcu satıyorsunuz?

'Batmıyoruz ama satmazsak geleceğimizi kaybederiz'

A+A-

Ali Koç, F.Bahçeliler’in merak ettiği “Neden futbolcu satıyorsunuz?” sorusuna böyle cevap verdi:


“Bu satışlar sadece stratejimizin bir parçası. Yapılan operasyon geçiş süreciyle ilgili. Bu sezon doğru ekonomik uygulamalar yapmalıyız. Yoksa geleceğimizi kaybederiz.”


3 Temmuz’da başlayan şike operasyonundan en çok etkilenen kulüp hiç kuşkusuz Fenerbahçe. Başkanı ve iki yöneticisi tutuklanan, Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı elinden alınan sarı lacivertlilerin kadrosunda yer alan 4 yabancı oyuncunun; Emenike, Güiza, Lugano ve Santos’un toplam 22 milyon Euro’ya Avrupa kulüplerine satılması kafalarda soru işaretleri bıraktı. Herkesin şu soruyu soruyor;


F.Bahçe neden böylesine önemli futbolcuları satıyor? Durum o kadar kötü mü?


Bu sorunun yanıtını şu anda sarı lacivertli kulübün en etkili ismi olan Asbaşkan Ali Koç verdi;


Merak etmeyin batmıyoruz. Ama satışları yapmazsak geleceğimizi kaybedebiliriz.


1907 Derneği üyeleri ile bir araya geldi


Fenerbahçe’nin içerisinde bulunduğu kriz ortamından en az hasarla çıkması için seferberlik başlatan Koç, bu uğurda camianın ileri gelenleri, sarı lacivertli renklere gönül veren iş adamları ve hatta muhalefetle bir araya gelip, görüş alışverişinde bulunmaya karar verdi. Koç’un ilk etapta Fenerbahçeli işadamları ile görüşmelere başladığını geçtiğimiz perşembe günkü gazetemizde duyurmuştuk.


Ali Koç, bu haberimizden sonra çalışmalarını daha da yoğunlaştırdı. 1907 Fenerbahçeliler Derneği ve kongre üyeleriyle bir yemekte buluşan Koç, herkesin görüşünü aldı. Haberimizin girişinde bahsettiğimiz soru buradaki toplantıda da Ali Koç’a soruldu;


Yabancı futbolcuların peş peşe satılmasını ve, “Değerini bulan her oyuncuyu satabiliriz” demenizin sebebini anlatır mısınız? Fenerbahçe’nin mali tablosu gerçekten o kadar kötü mü? Yoksa batıyor muyuz?


Ali Koç, bu kritik soruya şu cevabı verdi:


“Bu, tamamen maliyet hesabıyla ilgili bir konu. Kimse merak etmesin. Batmıyoruz. Bu satışlar sadece stratejimizin bir parçası. Yapılan satışlar, yani operasyon geçiş süreciyle ilgili. Bu sezon doğru ekonomik uygulamalar yapmalıyız. Yoksa geleceğimizi kaybederiz.


Fenerbahçe Kulübü kuşatma altında


Yola kadromuzda kalan oyuncularımızla devam edeceğiz. Bizi önemli bir sezon bekliyor. Bu sezonu geçiş süreci olarak görüyoruz. İlk söylemimiz ille de şampiyonluk değil. Tabii ki hedef ama olmazsa olmaz hedef değil bu. Bunu böyle bilip ona göre beklenti içerisine girelim. Bu geçiş sezonunu, gelecek sezonları kurtarmak olarak görmeliyiz. Fenerbahçe Kulübü kuşatma altında. Bu zor günleri birlik olarak aşmalıyız. Fenerbahçe ailesinin bu dönemde birleşmeye çok ihtiyacı var.”Ali Koç’un bu sözlerinden etkilenen üyeler, futbolcuların neden satıldığı konusunda ikna oldular ve güçbirliği çağrısına olumlu yanıt verdiler.