1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nedim Şener hapis istiyor!
Nedim Şener hapis istiyor!

Nedim Şener hapis istiyor!

Nedim Şener ilginç ifadeler kullandı...

A+A-

Gazeteci Hrant Dink cinayeti haberinden beraat eden gazeteci Nedim Şener, çok ilginç ifadeler kullandı.Nedim Şener, “Ergenekon soruşturmasının gizliliğini ihlal ettiği” iddiasıyla yargılandığı davada, suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.


HAPİS CEZASI İSTEDİ

Ancak, duruşmaya Nedim Şener’in, “Bu suçtan cezalandırılmam halinde bu şemalar ilk kez hukuki zeminde meşru kılınacak. ‘Dink cinayeti ile Ergenekon arasında bağlantı var’ diyen başka bir Ergenekon sanığı bulamazsınız. Bana ceza verecekseniz hapis cezası verin” sözleri damgasını vurdu. Şener sözlerinin devamında, “Lütfen para cezasını geri çekin. Türk gazetecisi ölümden ve mahkumiyetten korkmaz. Gazetecilik para meselesi değildir. İnciniyorum.” ifadelerini kullandı.


ŞENER'İN SON SAVUNMASI

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya, “Odatv davası” kapsa mın

da tutuklu bulunan bu davanın tutuksuz sanığı gazeteci Nedim Şener, Silivri Cezaevi’nden getirildi. Duruşmada son savunması sorulan Nedim Şener, “Ergenekon” soruşturması ile Hrant Dink cinayeti arasında bağlantı olduğunu gözler önüne sermek için dava konusu şemayı yayımladığını ifade etti. Şener, “Bu şemayı istihbarat teşkilatı hazırlamasına rağmen mahkemeye ‘Hazırlamadık’ diye beyanda bulundular. Ben kitapta yazdıktan bir yıl sonra bu şemalar, taraflarca ‘Ergenekon’ soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz’e sunuldu. Ancak Hrant Dink cinayeti ile ‘Ergenekon’ soruşturması birleştirilmedi” diye konuştu.


GİZLİLİĞİN İHLALİ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 9 Şubat’da Milliyet gazetesinin 11. sayfasında yayımlanan, “Emniyet’ten 2 ilginç şema” başlıklı haberde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen “Ergenekon” soruşturmasıyla alakalı suçlu olarak gösterilen kişilere ait fotoğrafları basıp, kişileri suçlu olarak damgalanmalarına neden olunduğu ve gizliliğin şartlarına uyulmadığı belirtiliyordu. İddianamede, haberi hazırlayan Nedim Şener’in “gizliliği ihlal etmek” suçundan 2.5 ile 8 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.