1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Negatif görüntü pozitif sonuç!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Negatif görüntü pozitif sonuç!

A+A-
Trabzonspor,  ligin ikinci yarısındaki en etkisiz  maçlarından birini çıkarmasına rağmen Rize deplasmanından da kayıpsız  döndü. Bordo Mavililerin  akıllara durgunluk verecek kadar etkisiz kaldığı müsabaka da, ev sahibi Rizespor’a  yazık oldu.
 
Aslında maç; ‘Rizespor oynadı, Trabzonspor kazandı’ cümlesiyle özetlenebilir. En kestirme, en kısa, en net izah,  bu olsa gerek. Müsabaka boyunca Trabzonspor,  rakip karşısında hiç etkin olamadı. Ceza alanı içinde kazanılan bir en direk vuruşu kullanan Zeki’nin sert şutu, N’Doye  çarparak bir şans golü olarak Trabzonspor’a galibiyeti getirdi. Bu golün  dışında, yürekleri hoplatan tek pozisyon üretemedi konuk takım. Buna karşın Rizespor, kendinden beklenen performansın çok üzerinde etkin gözüktü. Kanatları kullandı, hızlı hücumlar geliştirdi,  sahaya çok daha iyi yayıldı, pozisyonlar üretti. Fakat son vuruşlarda ki beceriksizlikler,  kaptan Onur’un kalesinde devleşmesi,  Rizespor adına çok büyük bir talihsizlik oldu. Eğer ev sahibi takım ligde, diğer maçlarda böyle  bir görüntü ortaya koyabilseydi, inanın bugünkü kötü konumunun  çok uzağında olurdu.
 
Bordo Mavili takım, hiçbir bölgesinde istenileni ortaya koyamadı. Savunmada bile önemli zaaflar yaşandı. Önemli pozisyon hataları yapıldı. Orta alan topu dolaştıramadı, pas yapamadı. Geri dönüşlerde hep sıkıntı yaşadı. Kanatlar kullanılamadı. Hücum da organize olunamadı. Pozisyon fakirliği yaşandı. Yani hemen her oyuncu  bugün negatif, son haftalardaki pozitif görüntüden çok çok uzaktı!  Öyle ki, Trabzonspor’da  görevini layıkıyla yapan yalnızca,  Onur ve Okay ikilisiydi! Okay’da ofansif anlamda değil,  defansif  anlamda  savunmasına çok yardım etti. Biraz da,  topu ayağında saklama becerisi,  savunmaya kadar yardıma gelmesi ile N’Doye’u sayabiliriz!  Diğerleri  sanki sahada gezer gibiydi!
 
Trabzonspor, çok zorlandığı ve  tamamında çok kötü oynadığı müsabakadan üç puanla çıkarak, inanılmaz bir kazanç elde etti. Bu denli kötü performansın sergilendiği, ev sahibinin çok etkin olduğu bir maçtan  üç puanla çıkmak, konuk takım için  kazançların  en büyüğü olarak kabul edilmeli. Trabzonspor’un eksikleri, sakatlıktan çıkan oyuncuları derken bu hafta oynanan futbolun,  bir daha tecelli etmeyeceği kanaatindeyim. Yani Beşiktaş maçının sonucu ne olur bilemem ama Trabzonspor futbol olarak, inanç olarak, mücadele olarak  asla böyle bir görüntü içinde olmayacaktır.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar