1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nemasını alamayanlar müjde
Nemasını alamayanlar müjde

Nemasını alamayanlar müjde

Meclis’e sunulan yeni torba yasanında nemasını alamayanların hak ettikleri ödemelerini almaları için konulan madde nemazedeleri sevindirdi. İşverenin nema ödemesini yapmaması nedeniyle mağdur olan ve mahkeme yoluna giden mağdurlar mahkeme giderleriyle bir

A+A-

 Tasarrufa teşvik ödemelerini alamayanlar için ikinci şans doğdu. Torba yasaya konan maddeyle işverenler tarafından ödenmeyen nemalar, dava yoluyla tahsil edilebilecek.

TBMM’ye sunulan torba yasa tasarısı ile, Çalışanların Tasarruflarını Teşvik Hesabının Tasfiyesi ve Bu Hesaptan Yapılacak Ödemelere Dair Kanun’a ilave yapıldı. Tasarıya eklenen maddeyle, nema ödemesini alamadıkları için çalıştıkları yerlere dava açanlar, hakettikleri nemalarını alabilecek. Maddenin yürürlüğe girmesiyle, eski davalar da dahil olmak üzere nema hakettiği hüküm altına alanlara ödeme yapılacak. Davalarda Hazine Müsteşarlığı ve SGK aleyhine karar çıkması şartı aranacak. Ödemeler Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılacak. Açılacak davaların sonucunda, hakedilen nemaların yanı sıra yargılama giderleri ve avukatlık ücretleri de SGK tarafından işverenden tahsil edilecek. Nemayı yatırmayan il özel idareleri ve belediyeler ise Maliye Bakanlığı ya da İller Bankası’ndan kesinti yapılacak.

Sahipsiz paralar devlete

Tasarı, SGK’nın elinde sahipsiz tasarrufa teşvik parası olduğunu da ortaya koydu. Tasarıda, hak sahibi belirlenemediğinden SGK hesaplarında bekletilen paraların Hazine Müsteşarlığı’na aktarılacağı belirtildi. 1988-2002 arasında yapılan tasarrufu teşvik kesintileri,  2003-2006 arasında hak sahiplerine ödenmiş, ancak işverenlerince nema payı yatırılmanlar para alamamıştı. 2002’de sona eren uygulamada 17 milyar liralık ödeme yapıldı.