1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nevruz kutlamasında dikkat çeken pankart
Nevruz kutlamasında dikkat çeken pankart

Nevruz kutlamasında dikkat çeken pankart

Nevruz kutlamaları ve süreçle ilgili gelişmelerle tarihi bir gün yaşayan Diyarbakır’da herkes BDP tarafından düzenlenen ve Abdullah Öcalan’ın yol haritasının açıklanacağı alana dikkat kesilmiş durumda.

A+A-

 Nevruz kutlamasına Diyarbakır’ın yanı sıra Güneydoğu illerinden gelen binlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren alanı doldurmaya başladı.

'ÇÖZÜME DE BARIŞA DA HAZIRIZ'

Diyarbakır'daki Nevruz Alanı ve kurulan platforma çeşitli afiş ve sloganlar asıldı. Konuşmaların yapılacağı platformun bir tarafına, İmralı'da görüşmeler sürdürülürken Diyarbakır'in Lice ile Mardin'in Nusaybin'in İlçesi'nde yapılan operasyonlarda öldürülen PKK'nın sözde Diyarbakır bölge sorumlusu Ethem Karabulut ve Mardin sözde bölge sorumlusu Şirin Cebe'nin fotoğrafları asıldı.

Karabulut ve Cebe'nin fotoğraflarının yanına ise yine 17 Mayıs 1979 yılında Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi'nde işkenceleri protesto ederek kendilerini yakan Necmi Öner, Eyşref Aynık, Ferhat Kurtay ve Mahmut Zengin'in fotoğrafları asıldı. Platformun diğer tarafına ise, Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile çatışmalarda öldürülen 2 kadın PKK'lının fotoğraflarının asıldığı görüldü.

Plotformun üzerine ise, Kürtçe, "Çözüme de direnişe de hazırız" yazılı pankart asıldı. Alanda toplanan kalabağın elinde bulunan 'Başkanım savaşa da barışa da hazırız' pankartı dikkat çekti.