1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. New York Times'dan flaş iddia
New York Times'dan flaş iddia

New York Times'dan flaş iddia

ABD'nin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan New York Times Suriye'ye giden silahların silah desteğinin Sudan'dan sağlandığını sevkiyatın ise Türkiye üzerinden gerçekleştiğini iddia etti.

A+A-

New York Times'ın haberine göre, Batı'dan istediği silah desteğini bulamayan Suriyeli muhaliflerin bölgede beklenmeyen bir ülkeden silah desteği gördüğü ortaya çıktı. Bu ülke de Sudan!

İran ve Esad yönetiminin yakın bir destekçisi olan Sudan'ın aynı zamanda da muhaliflere silah desteği sağladığı iddia edildi. Sudan yönetimi aynı zamanda uluslararası ambargo altında bulunuyor.

ÇİN VE SUDAN YAPIMI SİLAHLAR

Bölgede bulunan batılı yetkililerin verdiği bilgilere göre, Sudan ve Çin yapımı silahlar önce Katar'a satılıyor. Silahlar, Katar'dan ise Türkiye üzerinden Suriyeli muhaliflere ulaştırılıyor. Yapılan teslimatlarda uçaksavar füzeleri ve Suriye'deki iç savaş süresince çatışmalarda son model ateşli silahlar bulunuyor.

TÜRKİYE NAKİL İSTASYONU

Amerikalı yetkililerin isimleri gizli kalması şartıyla verdiği bilgilere göre, teslimatlar Ukraynalı bir şirkete bağlı uçaklar tarafından Sudan'ın başkenti Hartum'dan Türkiye'nin batısında bulunan hem askeri hem sivil amaçla kullanılan bir havalimanına getiriliyor. Yetkililer, bu üç uçuşun da kayıtlarının bulunduğunu ifade ediyor.

HANGİ HAVAALANLARI KULLANILIYOR?

Türkiye'nin batı bölgesinde Amerikalı yetkililerin verdiği bilgilere uyan havalimanları şunlar;

Afyonkarahisar Havalimanı, Balıkesir Havalimanı, Bursa Yenişehir Havalimanı, Çanakkale Havalimanı, Denizli Çardak Havalimanı, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı, Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı, Muğla Dalaman Havalimanı, Tekirdağ Çorlu Havalimanı, Uşak Havalimanı, Yalova Taşköprü Havalimanı

SUDAN NİYE YARDIM EDİYOR?

Muhaliflerin üç seneye yaklaşan iç savaş süresince Katar, Ürdün ve Suudi Arabistan gibi kendilerine yakın ülkeler tarafından gördüğü destek bu bilginin kanıtı olarak görülüyor.

Sudan'ın muhaliflerle yaptığı gizli anlaşmanın sebebi olarak Sünni bir nüfusa sahip olan ülkenin, çoğunluğu Sünni olan Suriyeli muhaliflere sempati duyması ve sürmekte olan savaştan büyük bir maddi çıkar sağlama çabası gösteriliyor.

Bunların yanında gizli anlaşmaların bölgeyi içine soktuğu gizli bir tehlike daha bulunuyor. Suriye'nin yakın müttefiki olan İran'ın Sudan'a maddi ve askeri teknoloji olarak destekte bulunduğu biliniyor. Yeni seçimlerden çıkan İran yönetiminin Sudan'ın muhaliflere desteğini bir 'ihanet' olarak kabul edip tavır alması en mümkün senaryo.

SUDAN HEP BUNU YAPIYOR

Öte yandan Sudan'ın geçmişinde resmi olarak yalanlanan fakat pek çok iç savaş ve çatışma süresince kanıtlanan silah teslimatı belgeleri var. Sudan'ın daha önce Libya, Somali, Darfur, Fildişi Sahilleri ve Mali gibi ülkelerde isyanları destekleyen silah yardımları yaptığı ortaya çıkmıştı.

Ayrıca Amerikan New York Times gazetesi muhabirleri 2012 yılında Suriye'de bulunan muhalif mevzilerinde Sudan yapımı 7.62mm çapında mermiler görüntülenmişti.

Bölgede görev yapan ve Türkiye üzerinden yapılan silah sevkiyatlarında görev yaptığı belirtilen bir Amerikalı yetkili konuyla ilgili 'Sudan kendisini bölgedeki silah dağıtım üssü olarak görüyor ve pek çok ülkeye ulaşıyor' ifadelerini kullanıyor.