1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Norveç Kralı'na Obama protokolü
Norveç Kralı'na Obama protokolü

Norveç Kralı'na Obama protokolü

Norveç Kralı 5. Harald ve eşi Kraliçe Sonja’nın Türkiye ziyaretinde, uçaklarına iki F-16 eşlik edecek. Zırhlı aracın yanı sıra deniz altında dahi bomba aranacak.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı, Norveç Kralı Harald’ın 4-9 Kasım tarihleri arasında Türkiye’ye yapacağı “tarihi” ziyaret için “A” tipi protokol hazırladı. Kral Harald ve Kraliçe Sonja, 4 Kasım günü saat 17.00’de Canadair CR3900 model özel bir uçakla Ankara Esenboğa Havalimanı’na inecek.

Konuk Kral ve Kraliçe’nin uçağına, Türk hava sahasına girdikten sonra iki F-16 eşlik edecek. Konukların korumasını Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı polisleri yapacak ve otellerinde 24 saat koruma konuşlandırılacak. Harald ve eşi için iki ayrı zırhlı lüks makam aracı hazırlandı.

BOT KORUYACAK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşecek olan Norveç Kralı İstanbul’u da gezecek. Konukları taşıyan özel teknelere Sahil Güvenlik botları eşlik edecek. Polis teknelerde, su altı ve su üstünde güvenlik taraması yapılacak. 9 Kasım’da İstanbul’dan ayrılacak Harald’ın uçağına Türk hava sahasından çıkıncaya kadar da iki F-16 savaş uçağı refakat edecek.

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ